Post Travmatik Stres Bozukluğu ve EMDR Terapisi

Post Travmatik Stres Bozukluğu ve EMDR Terapisi

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) stresli veya şok edici bir duruma kısa süreli veya uzun süreli maruz kalmalar neticesinde ortaya çıkan  bir tür anksiyete bozukluğudur. Endişe içeren tekrarlayıcı düşünceler şeklinde ve aşırı fizyolojik uyarılmışlık ve yoğun sıkıntı hali şeklinde ortaya çıkmaktadır. TSSB’nin risk faktörleri bireysel deneyimlerle karakterize gelişmektedir. Genel olarak en çok risk altında olan maruz kalan durumlar ve gruplar; istismar yaşamak,(cinsel, psikolojik ve fiziksel istismar) savaş ortamında bulunmak, göç, toplumsal ayırımcılığa maruz kalmak, yaşamı tehdit eden hastalık veya ağır yaralanmalar, doğal afetler, trafik kazalarıdır. Bütün bu yaşanan olaylar bireylerin konuşmaktan kaçındığı stres faktörlerini oluşturmaktadır.

         Yaşanan travmalar ilk önce şok etkisi oluşturduğu için, bireyler daha sonrasında anlam veremedikleri bazı durumlardan şikayet ederek kliniğe veya hastanelere başvurmaktadırlar. Genetik etkenler, beyin kimyası ve travmanın kendisi risk faktörlerini oluşturmaktadır. Aile içinde yaşanan risk faktörü, aile içinde travmaların çok fazla vuku bulması, PTSB riskini artırmaktadır. Aile içinde anlatıla gelen şok edici olayların fazla yer bulması, savaş veya göç mağduru olmak, travmayı yaygın hale getirmektedir. Bir kaç kuşak sonrası bile aileden gelen travmatize edici aile öykülerin ağırlığını ve etksini hissedebilmektedir.

        Travma yaşayan kişiler şok etkisini atlattıktan sonra, anlam veremedikleri bir duygu durum süreci yaşamaya başlarlar. Bu duruma “travma sonrası yaşanan stres bozukluğu” ismi verilmektedir.  Endişeli olma halinin sürmesi, korkutucu düşünceler, sürekli travma veren sahnenin gözünün önüne sıklıkla geliyor olması, kabus görme , terleme, elerde uyuşukluk ve karıncalanma, uyku problemleri, aşırı hassasiyet hali, öfke kontrol sorunu, ağlama isteği, suçluluk duygusu, endişe hali, depresyon, kaçınma davranışları yaşama, yaşanan travmayı hatırlayamama durumu; PTSB’da yaşanan semptomlardır.

        PTSB yaşayan kişiler travmatik deneyimlerinden bahsetmekten kaçındıkları için bir süre sonra sıkıntı yaşamaya semptomların bazılarını göstermeye başlarlar. EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma  ve Yeniden İşleme)  yöntemidir. EMDR terapisinde 8 aşamalıdır. Geçmiş, şimdi ve gelecek zamanları ele alınarak hastalar değerlendirilmektedir.  EMDR’nin amacı; yoğun kaygı veren travmayı tedavi etmeyi, kişinin sıkıntılarını hafifletmeyi hedeflemektedir. EMDR’nin asıl amacı kişilerin yaşadığı travmatik olayların oluşturduğu stres faktörlerini ve çözümlenmemiş duygularını sistematize bir şekilde yeniden işlemleyerek ortadan kaldırmaktır.

Bize Ulaşın