Tüm Yazılar

Koronavirüs Ruh Sağlığınızı Etkilemesin

Koronavirüs, her geçen gün dünya çapında yayılmaya devam ediyor. Hızlıca yayılan bu salgınla ilgili kaygılarınızın, hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Korku ve kaygılarınızı baş etmenin birçok basit ve etkili yolu var.

Tarih : 26 Şubat 2020

Esrar ve Akıl Hastalığı

Esrar, yaygın olarak kullanılan maddelerden birisidir. Toplumda esrara ve etkilerine ilişkin olarak çok çeşitli ve farklı görüş vardır. Esrarla ilgili en yaygın düşüncelerden biri zararının olmadığıdır.

Tarih : 25 Şubat 2020

Esrar ve Hafıza

Klinik gözlemler, esrar bağımlılarının en çok rahatsızlık duyduğu durumlardan birinin günlük yaşamlarındaki hafıza problemleri olduğunu göstermektedir.

Tarih : 18 Şubat 2020

Hipomani ve Mani Arasındaki Farklar

Mani ve hipomani manik depresif hastalık veya iki uçlu hastalık olarak da bilinen bipolar bozuklukta gözlenen duygudurum dönemleridir.

Tarih : 12 Şubat 2020

Yarıyıl Tatilini Çocuklar Nasıl Değerlendirmeli?

Tatil boyunca, çocuklar için aktiviteler bulunmaya çalışılırken onların yetenek ve istekleri göz ardı edilmemelidir. Bu dönem dolu dolu geçsin diye, çocuk istemediği bir programa tabii tutulmamalıdır. Çocukla beraber ortak bir karar alınarak plan yapılmasına özen gösterilmelidir.

Tarih : 16 Ocak 2020

Bağımlılık, Zihinsel İşlevleri Nasıl Etkiliyor?

Bağımlılıkta beynin dikkat işlevi de bozulmaktadır. Zaman içerisinde bağımlı kişi günlük yaşamdaki işlerine odaklanmakta güçlük yaşamaya başlar. Dikkat eksikliğine bağlı sabırsızlık oluşur, sürekli %u2018Git%u2019 diyen sesle birlikte bağımlı olduğu alkol, madde veya davranışa yönelim riski artar.

Tarih : 14 Aralık 2019

Öfkenizi Sağlıklı Şekilde Kontrol Etmenin 10 Yolu

Öfkenizi kontrol edemiyor musunuz? Normal hayatın bir parçası olan öfke, genelde kızgınlık, hakarete uğrama, kandırılma ya da kendini saldırı altında hissetme sonucu ortaya çıkan bir duygudur. Günlük hayatında öfkesini kontrol edemeyenler için Öfkenizi Sağlıklı Bir Şekilde Kontrol Etmenin 10 Yoluna birlikte bakalım:

Tarih : 26 Kasım 2019

Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet: Örüntüleri Tanımak, Yardım İstemek

Şiddet; psikolojik, ekonomik, cinsel ve fiziksel birçok şekilde olabilir. Aile içi şiddet çoğunlukla kadınlara yöneliktir. Şiddet her zaman güç ve kontrol dengesizliğini içerir. Şiddet uygulayan kişi, eşini kontrol etmek için tehditkr, kırıcı kelimeler ve davranışlara başvurur.

Tarih : 25 Kasım 2019

Otizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüm bunlardan yola çıkarak Aksaray ilinde otizlimli çocukların ve ailelerinin maruz kaldığı ayrımcılığı, zorbalığı ve stigmatizasyonu (etiketleme) üzülerek takip ettik. Yaşanan olaylar, hem otizimli çocukların hem de ailelerinin psikolojik bütünlüğünü sarsan, hak ve özgürlükeri kısıtlayıcı niteliktedir.

Tarih : 13 Kasım 2019

Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

Alt Islatma, çocuklarda 5 yaşına kadar normal bir durumdur. 5 yaşından sonra devam eden alta ıslatma ise "Enürezis" olarak adlandırılır.

Tarih : 27 Ekim 2019

Bize Ulaşın