Çocuklarda Diş ve Doktor Ziyareti

 

            “Neden gitmek zorundayım?”

            “Doktor bana ne yapacak?”

            “Acıtacak mı?”

            “Anne, doktoru görmek istemiyorum.”

            Bu cümleler dört yaşındaki küçük bir kız tarafından doktorun bekleme odasında otururken birbiri ardına söylendi. “Şşşst!” diye fısıldadı annesi. “Doktoru göreceksin hepsi bu kadar. Yakında bizim sıramız gelecek.” Çocuk çok korkmuş bir görünümde, teselli için annesinin koluna sarılarak sızlanmaya devam etti. Bu annenin çocuğuna karşı isteyerek zalim olduğunu düşünmüyorum. Muhakkak kızı önceden doktora gitmişti ve bu anne muhtemelen aynı soruları defalarca yanıtlamaktan yorgun düşmüştü. Ama bazı çocukların bir dişçi ya da tıp doktoruyla birleştirdiği korkuyu hafifleten şey, gerçek bilgilerin çocuğa tekrar tekrar söylenmesi oluyor.

            Bu anne kızının korkularını kolaylıkla yatıştırabilirdi. Ziyaret boyunca ne olabileceği yönünde onu hazırlamak biraz zaman alabilirdi fakat kızının endişelerini yatıştırmak için bazı basit baş etme yöntemleri önerebilirdi. Doktorlardan ya da dişçilerden korkan küçük çocuklarınızın kaygılarını azaltmasına yardım etmeniz için birkaç yol var. Eğer çocuklarınız doktorlardan korkuyor görünüyorsa, onları neler olabileceğine dair hazırlamak için ziyaret öncesinde biraz zaman ayırın.

 

            Olumlu Bir Tutum Sergilemek

            Korku, bulaşıcı bir şeydir. Eğer dişçiye ya da tıp doktoruna gitme konusunda kendi korkularınız varsa, çocuğunuzla konuşmadan önce bunları bir kenara bırakmanız gerekecektir. Eğer çocuğunuzun hastalığı sizi korkutuyorsa, bu endişelerinizi çocuğunuzla değil; eşinizle ya da bir arkadaşınızla paylaşın. Eğer dişçi aletlerinin sesi tüylerinizi diken diken ediyorsa, yüzünüze bir gülümseme takının ve çocuklarınızla dişçi ilgili konuşurken onları tedirgin etmeyin.

 

Eğer sağlıkla ilgili konuşmalarınızda olumlu bir tavır sergilerseniz, çocuğunuza tıbbi bakım ve diş bakımıyla ilgili olumlu bir his iletebilirsiniz. Eğer hastalığın ya da çürüklerin konusu aile sohbetlerinde ortaya çıkıyorsa, doktorların rolünü her zaman destekleyici ve olumlu yönde sunun. Şöyle diyebilirsiniz: “Geçen sene çok hasta olduğum (ya da çürüğümün olduğu) zamanı hatırlıyorum, doktor beni daha iyi hissettirmek için ne yapacağını bilmişti. Yardıma gittiğim için çok memnun olmuştum. ”

            Aynı zamanda çocuğunuzu, kişisel bakımla ilgili tehditlerle disipline etmekten kaçınmaya çalışın. Tanıdığım bir anne çocuğunu, dişlerini fırçalaması için her zaman şu uyarıyla birlikte zorlardı: “Eğer dişlerini fırçalamazsan, dişlerini deldirmek için dişçiye gitmek zorunda kalırsın. O zaman gerçek acının nasıl bir şey olduğunu anlarsın.” Doğal olarak, çocukları için dişçiyi ziyaret etme zamanında, çocuklar gitmek istemedi ve şu hatırlatıldığında daha endişeli hale geldiler, “Bana ağlamayın. Size söylediğim gibi dişlerinizi fırçalamadığınız için bu sizin kendi hatanız.”

            Hepimiz muhtemelen şunun gibi şeyler söyleriz, “Eğer şapkanı takmazsan, hasta olacaksın ve eğer doktora gitmek zorunda kalırsan bu senin hatan olacak.” Ama bir dahaki sefere, bu çeşit bir motivasyon kullanma konusunda iki kez düşünün. Tıbbi ve dişle ilgili ziyaretler konusunda kendi düşüncelerinizi olumlu olarak bir kez düzenlediğinizde, çocuklarınızla konuşma zamanıdır.

 

            Çocukları Doktora Ziyaret için Hazırlama

            Doktoru ziyaret etmeden önce, çocuğunuzla kendisini neler beklediği hakkında konuşun. Tedavi prosedürlerine yabancı olan küçük çocuklarınızla da ne bekleyebilecekleri hakkında konuşun. Ziyaretin detayını, tekrarlamanın verdiği tatminden yararlanacak olan daha büyük olanlarla bile yeniden gözden geçirin. Bu durumlarda söyleyebileceğiniz bazı cümleler aşağıdaki gibidir:

 • Hemşire, iç çamaşırların dışında tüm kıyafetlerini çıkarmanı söyleyebilir.

 • Doktor senin kilonu ve boyunu ölçebilmek için senden bir ölçeğin üzerine basmanı isteyebilir. Bu hiç acıtmayacak.

 • Doktor, stetoskop denilen bir alet kullanabilir. Bu sadece doktorun, senin kalbinin ve akciğerinin sesini dinlemesini sağlayan bir araç. Hiç zarar vermez.

 • Doktor, kulaklarının içi gibi küçük boşlukların içine bakmak için küçük bir işaret feneri kullanabilir. Bu sana hiç zarar vermeyecek.

 • Doktor, koluna takacağı özel bir kolluğu pompalayarak kan basıncını ölçebilir. Bu, kolunun çevresine sadece kısa bir süreliğine gergin bir his verecek (çocuğun kolunu hafifçe sıkarak gösterin), ama acıtmayacak.

 • Doktor ya da hemşire bir iğne yapabilir. Bu, bir ya da iki dakika acıtabilir ama bunu olmak çok önemli çünkü iğneden aldığın ilaç, seni hasta edebilecek mikroplara karşı vücudunu korumada yardımcı olacak.

 • Doktor, parmağına bir iğne batırarak kan örneği alabilir ve biraz kan çıkarabilir. Doktor bu kanı her şeyin iyi gittiğinden emin olmak için inceleyecek. Parmağına ilk iğne batırıldığında bu acıtacak, ama sadece bir saniyeliğine.

Ziyaretinizin bir parçası olacağını düşündüğünüz başka detayları da konuşun. Eğer doktor ziyaretin sonunda bir çeşit tedavi veriyorsa, bu olumlu noktayı vurguladığınızdan emin olun.

 

Çocukları Dişçiye Ziyaret için Hazırlama

            Dişçiye bir ziyareti programladığınızda, çocuklarınızın korkusu muhtemelen bu maceranın bilinmeyen yönlerinden kaynaklanır. Dişçi ziyaretleri genelde bir çocuk doktoruna olan ziyaretler kadar sık olmaz, yani çocuklarınız verebileceğiniz tüm bilgileri işlemek için biraz zamana ihtiyaç duyarlar. Şunlar gibi detayları onlara söyleyebilirsiniz:

 • Bir sonraki perşembe diş doktoruna gideceğiz. Bu doktor, dişlerini güçlü ve sağlıklı tutman için sana yardım edecek.

 • Dişçinin ofisine gittiğimizde, oturma odamızdaki gibi bir çeşit yaslanan sandalyeye oturacaksın, ama bu daha eğlenceli çünkü doktor bunu aşağı ve yukarı oynatabiliyor.

 • Dişçi, üzerine büyük bir önlük koyacak. Herkese-anneye ve babaya bile-dişçilerde bir önlük verilir. Bu, doktor dişlerimizi temizlerken giysilerimizi temiz tutar.

 • Oturduğun sandalyenin üzerinde ışık saçan parlak bir ışık olacak. Bu ışık doktora, tüm dişlerini görmesi için yardımcı olur.

 • Doktor, dişçi malzemelerini senin sandalyenin yanındaki küçük bir tepsinin üzerine koyar. Bu tepside küçük el aynaları, metal kürdanlar ve pamuktan toplar gibi şeyleri vardır.

 • Doktor ağzını iyice açmanı isteyecek ve tüm dişlerini görmek için ağzının içine kendi küçük aynasını koyacak.

Dişçinin izleyeceği prosedürleri konuşun. X-ray cihazının kullanımından ve diş temizleme sürecinden bahsedin.

            Eğer çocuğunuzun dolguya ihtiyacı olduğunu biliyorsanız, bunun ne anlama geldiğini ona açıklayın. Diş çürümesi ve diş onarımı hakkındaki gerçekleri anlatın. Şuna benzer bir şey söyleyebilirsiniz: “Bazen dişlerimizin içinde çürük adı verilen küçük delikler olur. Eğer bu boşluklar bir dişçi tarafından doldurulmazsa, daha büyük ve derin hale gelirler ve ağrımaya başlarlar. Bir çürüğü onarmak için dişçi, çürüğünün yanındaki dişetinin üzerine biraz krem koyacak. Sonra bir çimdik hissedeceksin (“iğne” diye bahsetmek şart değil), sonra dişin uykuya dalacak. Acı ya da iğne sözcüklerini kullanmak ya da dişçiye ziyaretle bağlantılı olarak “cesur ol” demek zorunda değilsiniz. Eğer hasta rahatsa ve fazlasıyla korkulu değilse, dişle ilgili en yeni yöntemler nadiren acıtır.

 

            Çocuklara Baş etme Yöntemlerini Öğretme

            Eğer çocuklarınız doktordan ya da dişçiden gerçekten korkuyorsa, birkaç basit baş etme yöntemi öğreterek bu kaçınılmaz ziyaretle daha iyi baş edebilmelerine yardımcı olabilirsiniz.

            Birlikte Rol Yapma. Rol yapma, küçük çocukların doktor ya da dişçi muayenesine gitmelerine pratik yapma olanağı sağlar. Bu oyunu ilk öğrettiğinizde çocuklarınıza siz doktor o da hasta olacakmış gibi yapmayı önerin. “Ofisinizde” onları karşılayın ve muayeneye başlayın. Sonra rolleri değiştirmeyi önerin; siz hasta olun ve çocuğunuzun doktor olmasına izin verin. Bu durum çocuklarınıza, kendilerini nelerin beklediğine dair bir kontrol ve uygulama hissi verecektir. Çocuğunuzu aynı zamanda bebekleriyle ve içi doldurulmuş hayvanlarla doktorculuk oynaması için teşvik edebilirsiniz.

            Kendi Kendine Olumlu Konuşma Pratiği Yapma. Stresli durumlarda genellikle kendimize şunlar gibi olumsuz şeyler söyleriz: “Bunu yapamam” ya da “Bu berbat olacak”. Bu tarz bir zihinsel konuşma stresi artırır. Çocuklarınıza, kendilerine cesaret verici şeyler söyleyerek nasıl rahatlayacaklarını öğretin. Doktora gitmeden önce, kendisine şunun gibi şeyler söylemesi için çocuğunuza yardım edin “Bu iyi bir dişçi (doktor). Ben iyi yapıyorum. Bunun üstesinden gelebilirim. Harika yapıyorum!”

            Derin Nefes Almayı Hatırlatın. Stresli durumlarda aldığımız kısa, hızlı nefesler oksijen alımımızı azaltır. Bu durum: sersemliğe, hiperventilasyona, ve stresle alakalı diğer belirtilere yol açabilir. Çocuklarınıza, doktorun ofisine girmeden önce derin nefes alarak ve aldıkları nefesi yavaşça vererek kendilerini sakinleştirebileceklerini söyleyebilirsiniz. Bunu hemen hemen 5 kez yaparlarsa, muayenelerine daha rahatlamış durumda girebilirler.

            Güdümlü İmgelemeyi Deneyin. Bir diğer stres azaltıcı yöntem ise, çocuğunuza herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda oynayabileceği küçük bir zihinsel oyunu öğretmektir. Çocuğunuza, dişçinin koltuğundayken ya da doktorun muayene masasındayken rahatlatıcı, eğlenceli bir yer düşünmeyi öğretin. Beysbol alanı, deniz ya da eğlence parkı gibi kendisini korkusuz ve mutlu hissettiği herhangi bir yere gitmeyi hayal etmesinde yardımcı olun. Bu uygulama, çocuğunuzun stresli durumlarda yaşadığı huzursuzluğu yatıştıracaktır.

           

Son İpuçları

            Bir tıp doktoruna ya da dişçiye ziyaret bazı küçük çocuklar için üzücü olabilir, ama bu önlenemez ve kaçınılmaz bir olaydır. Bu yüzden, yapabileceğiniz en iyi şey, çocuklarınıza durum üzerinde kontrol hissi vererek onların kaygı ve korku hislerini azaltmaktır. Kısaca:

 • Onlara korkularıyla ilgili konuşmaları için fırsat verin.

 • Ne olacağı hakkında dürüst olun.

 • Rahatlamalarına yardım etmesi için onlara birkaç basit baş etme becerisi öğretin.

Bize Ulaşın