Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Birçoğumuz çocuklarımızın sınıfında, yaşadığımız yerde, parkta diğer çocuklara göre daha kıpır kıpır, hareketlerini zaman zaman kontrol edemeyen çocuklarla karşılaşırız. Çocukların eve geldiklerinde sürekli anlattıkları ise o çocukların gün boyu yaptıkları ve çevresindekileri ne kadar rahatsız ettikleridir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşamın her döneminde kişi için zorluklara neden olmasına rağmen, okul hayatı ile tanışan, yeni yeni sosyalleşmeye başlayan, toplumsal kurallara adapte olmaya çalışan küçük çocuklar için daha da zor olmaktadır. Çocuktur yapar düşüncesi ile fark edilememiş, yaptığı şeyler sadece yaramazlık olarak kabul edilerek tedavi sürecine girmemiş çocukların bu şekilde hayatlarına devam etmeleri hem aile hem de kendileri için çok yıpratıcıdır.


Özellikle okul ortamında tepkilerini kontrol edemeyen, nasıl davranacağını bilemeyen çocuk, iletişim kurmakta zorlanır ve zaman zaman kendini karşısındakine vurarak, bağırarak, eşyalarına zarar vererek ifade etmeye çalışır. Diğer çocukların da çok fazla dikkatini çeken bu tepkiler üzerine, öğretmenler ve aileler tarafından konuşulmaya başlanan çocuk ise çoktan bu özellikleriyle anılmaya başlanmış olur. Sonrasında ise kısır döngü halinde arkadaşları ondan rahatsız olup, onu oyunlarına, aktivitelerine almazlar, o kendini dışlanmış hissettikçe daha fazla hırçınlaşır. Eğer herhangi bir destek alıp, tedavi sürecine de girmiyorsa muhtemelen sınıfın hatta okulun yaramaz, söz dinlemeyen çocuğu olarak ün sallacak ve zamanla bu durumu içselleştirerek kabullenecektir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun günümüzde çocuklarda en sık karşılaşılan psikiyatrik bozuklukların başında geldiğini düşünürsek, böyle tablolarla sık sık karşılaşmamız kaçınılmaz olmaktadır. Bu sürecin çocuğa bu kadar fazla zarar vermemesi için ise herkese görev düşmektedir. Çocuktaki farklılığı gözlemleyen öğretmen ve aile işbirliğine girerek tedavi sürecine destek olmalı. Evdeki düzenlemeler kadar okulda da çocuğun hayatını kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılarak, onun sosyal olarak geri çekilmesi engellenmelidir. Çevresindeki arkadaşları ona destek olmak için motive edilmeli ve kendini daha rahat, daha mutlu hissetmesi sağlanmaya çalışılmalıdır. Çevremizde rastlayabileceğimiz bu çocukları ötekileştirmeden, onlara yardımcı olmalıyız.

Bize Ulaşın