Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları
 

Uyku bozuklukları kişilerin yaşam kalitesini ve sağlıklarını olumsuz etkileyen bazen de yaşamı tehdit edici boyuta ulaşabilen rahatsızlıklardır.

Gün içerisinde yorulup, halsiz düşebiliriz ama yorgun olmasak bile her gün birçok yönden yenilenmemiz açısından önemli olan bir uyku dönemi geçiririz. Bu uyku dönemi boş bir zaman dilimi olmamakla birlikte yaşam kalitemiz ve sağlığımız açısından önemlidir. Bununla birlikte sıklıkla görülen birçok uyku rahatsızlıkları bulunmaktadır ve bu rahatsızlıklar kişilerin yaşam kalitesini ve sağlıklarını olumsuz etkiler. Hatta bazı uyku rahatsızlıkları yaşamı tehdit edici boyuta ulaşabilmektedir.

 

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Uyku Testleri ile uyku bozukluklarına çözüm oluyor. Ayrıntılı bilgi için: 0 216 912 17 17

Uyku bozuklukları sebepleri olabilir?

Psikolojik Faktörler (özellikle stres)
Yaşam Tarzı (kafein/alkol kullanımı, ilaçlar, çalışma saatleri)
Çevresel Faktörler (ışık, ses)Ne zaman profesyonel yardım arama gereksinimi duyulmalı?

Öncelikle yaşam kaliteniz azalmış, günlük ve sosyal işlevsellikte problemler ortaya çıkmaya başlamış ise yardım aramak için durmamak gerekir.
Muayene süreci ile birlikte uyku problemine ilişkin nedenler ortaya konulur ve bununla birlikte ilgili bilgiler sizden talep edilir. Gerek duyulduğu taktirde ise uyku merkezlerinde tedaviye yönlendirilebilir. Bunun yanı sıra uyku ilaçları kullanımında dikkatli olmak gereklidir, kesinlikle uzman bir kişinin onayı olmadan uyku ilacı temin edilmemelidir.

İyi ve kaliteli uykuyu  nasıl sağlarız?

Eğer uyku bozuklukları sizin de sorununuzsa uzman bir kişiden bu konuda destek alın ve muayene olun. Bunun yanı sıra yürütülen tedavi süreci ile birlikte sizin de yapacağınız birtakım yaşamsal davranış değişiklikleri bu süreci hızlandırmak için yardımcı olabilmektedir. Bu davranış değişikliklerini ise aşağıda anlatılacağı şekilde ele alabiliriz.

İlk olarak uykunuz olmadığı halde yatağa gidip uyumaya çalışmayın. Bu sırada yine uyuyamadığınızı düşünüp kendinizi kötü hissedebilirsiniz.
Uyku için yatağa gitmeden önce kendinizi rahatlatacak şeylerle meşgul olabilirsiniz.
Yatağa aç veya dolu bir karınla girmeyin bu size rahatsızlık verecektir.
Kafein ve alkol kullanımına dikkat edin.
Oda ışık ve sıcaklığına dikkat edin.
Uyku hapları konusunda dikkatli olun.
Uyku ve günlük aktivite konusunda bir düzen içinde olmaya özen gösterin.

Polisomnografi nedir?

Uyku testi ya da polisomnografi uyku bozukluklarının teşhisi için gece uykusu sırasında hastanın beyin dalgalarını, göz hareketlerini, solunum faaliyetlerini, kanındaki oksijen miktarını ve kas akitivitelerini ölçerek yapılan incelemedir. Sıklıkla; uykuda solunum durması ve horlama ile gözlenen uykuda solunum bozuklukları varlığının araştırılması için kullanılsa da uykuda hareket bozuklukları, uyku terörü, uyku felci, narkolepsi, parasomni gibi daha nadir görülen durumlar tespitinde de kullanılır.

Randevu ve bilgi için: 0 216 912 17 17

Bize Ulaşın