Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları, sağlığınızı, duygularınızı, davranışlarınızı ve yaşamın önemli alanlarında işlevselliğinizi olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır. Yeme bozukluğunun türüne göre belirtiler değişebilir. Anoreksiya nervoza, bulimiya nervoza ve tıkınırcasına yeme bozukluğu en yaygın yeme bozukluklarıdır. Diğer yeme bozuklukları arasında ruminasyon bozukluğu ve kaçıngan / kısıtlayıcı yeme bozukluğu yer alır. Çoğu yeme bozukluğu, kilonuza, vücut şeklinize ve yemeğinize çok fazla değer vermeyi içerir ve bu da tehlikeli yeme davranışlarına yol açar. Bu davranışlar, vücudunuzun uygun beslenmeyi alma yeteneğini önemli ölçüde etkileyebilir. Yeme bozuklukları kalbe, sindirim sistemine, kemiklere, dişlere ve ağza zarar verebilir ve başka hastalıklara yol açabilir. Diğer yaşlarda da gelişebilmesine rağmen, genellikle ergenlik çağında ve genç erişkinlik yıllarında gelişir. Tedavi ile daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilir ve yeme bozukluğunun neden olduğu dermatolojik, kardiovasküler ve mideyle ilişkili sorunlar önlenebilir.

Anoreksiya Nevroza

Anoreksiya nervoza -anormal derecede düşük vücut ağırlığı, yoğun kilo alma korkusu ve çarpık bir kilo veya şekil algısı ile karakterize edilir. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya nervoza hastaları, kilolarını ve beden görünümlerini kontrol etmek için aşırı çaba sarf eder. Bu çaba yaşamlarının başka alanlarındaki performanslarını ve sağlıklarını önemli ölçüde etkiler. Hastalar kalorileri aşırı derecede sınırlama eğilimindedirler. Kilo vermek amacıyla aşırı egzersiz, müshil veya diyet yardımcıları veya yemek yedikten sonra kusma gibi yöntemler kullanırlar. Hastalar aynı zamanda besinlerin kilo alıcı etkisini azaltmak amacıyla laksatif (ishal yapıcı) , diüretik (su atıcı) gibi ilaçlara da baş vurabilirler.

Bulimiya Nervoza

Bulimiya Nervoza aşırı yeme ataklarını takip eden kusmalarla karakterize eden hastalıktır. Hastalar genellikle kısa sürede çok miktarda yemek yerler ve ardından sağlıksız bir şekilde ekstra kalorilerden kendinizi kurtarmaya çalışır. Suçluluk, utanç ve aşırı yemekten kaynaklanan yoğun kilo alma korkusu nedeniyle kendilerini kusturmaya zorlayabilir veya kalorilerden kurtulmak için çok fazla egzersiz yapabilir veya müshil gibi başka yöntemler kullanabilir. 

Moodist Hastanesinde Yeme Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Moodist Hastanesi  Yeme Bozukluğu Tedavi Programı kapsamında kanıta dayalı güncel tedavi yaklaşımları kullanılmaktadır. Tedavi sürecinde bireysel terapiler, grup terapileri ve ailelerin tedaviye katılımı oldukça önemlidir. Yeme bozuklukları tedavisi bir psikiyatrist öncülüğünde, psikolog, diyetisyen  ve bir dahiliye uzmanıyla birlikte yürütülür. Her hastanın psikiyatrik değerlendirmesinin ardından kişiselleştirilmiş bir tedavi programı hazırlanır. Tedavi yaklaşık 20 hafta süren 4 aşamalı bir tedavidir. Ancak bu süre hastanın tedaviye olan iş birliği ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişebilmektedir.  

Birinci aşamada: Danışan tedaviye angaje edilir, hastayla birlikte tedavi planını hazırlanır. Psikoeğitimler  haftalık tartılma ve düzenli yeme başlatılır (4 hafta, haftada 2 seans).
İkinci aşamada: İlerleme değerlendirilir. Değişimi engelleyen faktörler tespit edilir (2 hafta, haftada 1 seans).
Üçüncü aşamada: Yeme bozukluğunu sürdüren faktörler ele alınır(8 hafta, haftada 1 seans).
Son aşamada ise edinilen iyilik halini sürdürmek hedeflenir ve nüks riski en aza indirilir (6 hafta,2 haftada 1 seans)

Özellikle ağır vakalarda hastane yatışı zorunludur. Hastaneye yatmayı gerektiren durumlar şunlardır:

•    Aşırı ve hızlı kilo kaybı
•    Durdurulamayan kusmalar,
•    Farklı tıbbi sorunların varlığı,
•    Ayaktan tedavilerden iyileşme sağlanamaması,
•    Yeme bozukluğuna ek olarak farklı psikiyatrik hastalıkların olması,

Yatarak tedavi tedavinin sadece bir kısmını oluşturur. Kişi hastaneden çıktıktan sonra edinilen iyilik halini sürdürmek hedeflenir. Bu programla birlikte yeme bozukluğu tanısı olan hastaların doğru beslenme yollarını öğrenmesi,  hastaların sağlıklı kilosuna yaklaşması eşlik eden tıbbi sorunların tedavi edilmesi ve varsa kusmaların sonlanması hedeflenmektedir.
 

Bize Ulaşın