AİLE GÖRÜŞMELERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

AİLE GÖRÜŞMELERİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Her ebeveynin kuşkusuz hayattaki en değerli varlıkları çocuklarıdır. Daha dünyaya gelmeden önlerindeki birçok yıl için planlar yapılmıştır bile hangi okula gideceği, hangi mesleği seçeceği konusunda hayaller kurulmuştur. Bu en önemli varlık ile ilgili olumsuz bir durum söz konusu ise onlar için ne kadar kabullenilmesi zor bir süreç olduğunun uzmanlar olarak farkında olmamamız gereklidir.

Yetişkinler için bile eğer yıkıcı bir durum mevcut ise bu durumu yakınlarına aktarmak bizler için çok hassas bir süreçtir, fakat bu duyarlılık eğer çocukla çalışıyorsak en üst düzeyde olmalı ve en önemlisi kullanılan dilin olabildiğince olumlu olması gerekmektedir.

Uzmanlar olarak herhangi bir eksikliği veya sorunu aileye anlatacaksak özellikle ilk zamanlar dirençli bir yaklaşımın olacağını unutmamalıyız. Çünkü aileler genellikle bu gibi durumlarda şok, inkâr, kabul ve suçluluk evrelerini yaşayabilirler. Bu süreçlerin olabildiğince sağlıklı bir şekilde atlatılması veya kısa sürmesi için bizlerin yaklaşımı çok önemlidir. Örneğin anne babaya “çocuğunuzda öğrenme güçlüğü var” deyip kestirip atmak yerine “bilişsel performansını en üst düzeyde yansıtmakta zorlanıyor, bunun nedeni…..” diye ılımlı cümlelerle başlayan bir açıklama yapmak, yanlarında olduğumuzu hissetmelerine yardımcı olacak ve daha kolay işbirliği kurmamızı sağlayacak bu da tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Diğer taraftan tanı koymak, tıbbi sorunları sınıflandırmak işimizi bazı noktalarda kolaylaştırsa da, özellikle çocuklar ile çalışırken en büyük hedefimiz tanı koyup, bir kaba oturtmak olmamalıdır. Yaşadığı problem ne olursa olsun her çocuğun zayıf yönlerinin yanında mutlaka güçlü yanlarının da olduğu unutulmamalıdır. Anlatılan problem hangi tanı grubunu karşılarsa karşılasın her çocuk bireysel olarak değerlendirilmeli, güçlü ve zayıf yönlerinin farkına vararak, çocuğun tedaviden olabildiğince fayda sağlaması esas alınmalıdır.

Bize Ulaşın