Anaokuluna Başlıyorum

Anaokuluna Başlıyorum

Birçok okul gezildi, öğretmenlerle tanışıldı, şartları değerlendirildi, en doğru karar için düşünüldü ve artık küçük çocuğunuzun anaokuluna başlama günü geldi. Daha önce birlikte de gidilmiş ve çok sevilmiş bu okula artık düzenli olarak gitme vakti… Okulun renkli duvarları, oyuncaklar, oynanan oyunlar, bir sürü çocuk bir taraftan ilgisini çekerken bir taraftan da alışılmadık bu ortam onun kaygılanmasına neden olabilir.

Her çocuğun yeni bir ortamı algılaması, adaptasyonu farklı olmakla birlikte ilk okul deneyimlerinde bir çok çocuğu sınıftan içeri girmek istemeyip, anne babalarının yanında kalmak isterken görürüz. Yetişkinler olarak bizler bile yeni bir ortama girdiğimizde, yeni insanlarla tanıştığımızda, yeni bir işe başladığımızda zaman zaman tedirgin oluyoruz, alışmak ve güvenmek için zamana ihtiyacımız oluyor. Sosyal hayatta onlardan daha fazla tecrübemiz olduğunuzu düşünürsek, bizler böyle şeyler yaşıyorsak daha deneyimsiz olan çocukların bunları yaşaması gayet normaldir.

Peki, ilk defa okula başlayacak çocuklarımızın uyum sürecini daha rahat geçirmesi için neler yapabiliriz?
Öncelikle şartlar uygunsa okula başlayacağı günden önce çocuğunuzu öğretmeni ile tanıştırın. Bu sayede birçok çocuğun olduğu, hareketli bir ortama girmeden anne ve babası ile birlikte gördüğü bu kişi ona güven verebilir. Öğretmeni, okulu hakkında olumlu şeyler söyleyerek bir güven ortamı oluşturmaya çalışın. Okul ile ilgili yaşadığınız olumsuzluklar ya da aklınıza takılan konuları onun olmadığı ortamlarda konuşarak çözmeye çalışın. Ayrıca bu olumsuzluklar hakkınızdaki düşüncelerinize destek bulmak için çocuğunuzun gün boyu neler yaptığı ile ilgili bir şeyler anlatmaya zorlamayın. Siz belki bu sorunları kısa sürede çözeceksiniz fakat çocukların aklında kaldığı zaman zaten yeni alışmaya çalıştığı bu ortam onlar için kaygı verici olacaktır. Çocuğunuzu bıraktığınızda endişeli bir yüz ifadesi takınmamaya dikkat edin. Unutmayın eğer sizin güvendiğinizi görürse daha rahat olacaktır. Okula gideceği ve geleceği saatler, dönüşte kimin alacağı, servisle gidecekse geldiği zaman kimin onu karşılayacağı hakkında bilgi verin. Okuldan döndüğü zaman ‘bugün ağladın mı, üzüldün mü ’ gibi kaygı verici sorular sorarak okulda üzülmesinin, ağlamasının normal olduğunu düşündürmeyin. Vedalaşma sürecini olabildiğince kısa tutun. Ayrıca okulda kalmak istemediğinde bugün alıyım, yarın getiririm gibi bir tutum sergilemeyin. Buna alışan çocuğun birçok fırsatta böyle davranmaya devam edeceğini unutmayın. Bunun yerine öğretmeni ile görüşerek o anki problem için destek alın.

Özet olarak, uyum sürecinin sağlıklı geçmesi için, çocukların bilinmez olarak gördükleri bu yeni ortamın onlara kaygı vereceğini unutmayın, anne baba olarak tutum ve davranışlarınızla onlara destek olun ve okul ile işbirliğinde olmaya devam edin…

Bize Ulaşın