Bebeklerde Nörolojik Gelişim ve Beslenme

Bebeklerde Nörolojik Gelişim ve Beslenme

Beslenme anne karnında başlayan bir süreçtir ve bu süreç bebeklik dönemini de takiben hayatı boyunca devam etmektedir. Bebeklik döneminde dengeli ve yeterli beslenme sağlık, büyüme, gelişme, nörolojik gelişim gibi temel süreçler için esas faktörlerdendir. Kötü, yetersiz beslenme bebeklerde birçok gelişimsel bozukluğa neden olmakla birlikte ne yazık ki bebeklik döneminde ölüm riskini arttırır.

Bebeklerin nörolojik gelişim basamağı en erken dördüncü ayda oluşmaya başlar, fakat yeterli değildir. Bebekler tercihen altıncı ayda tamamlayıcı beslenmeye uygun hale gelir. Birçok bebek altıncı ay civarında destekle oturur ve en önemlisi de üst dudağı ile kaşıktan mamayı bu ayda sıyırmaya başlar, bu bebeğin nörolojik gelişimi açısından beslenme şeklinin değişebileceğinin göstergesidir. Bu yüzden de tamamlayıcı beslenme kaşıkla yapılmalıdır. Altıncı ayın sonunda da bebeğiniz kaşıkla beslenmeye uygun olgunluğa erişmiştir.

Altıncı ayına erişmiş bebekler nörolojik gelişiminin bir kısmını tamamladıkları için dik oturabilmektedir. Dik oturabilen bu bebeklerde oral motor aktivitenin de yeterli olmasıyla birlikte katı besinleri alabilirler, çünkü aspirasyon denilen yiyecek maddenin soluk borusuna kaçma riski de altı aylık bebeklerde azalmıştır.

Bebeklerinize altıncı aydan sonra tamamlayıcı besin başlayabilirsiniz. Tamamlayıcı beslenme döneminde de günde 500ml anne sütü mutlaka verilmelidir. Bunun dışında kalan öğünlerde; yoğurt, meyve, etli sebze yemekleri denenmelidir. Yeni besinlere alerjisi veya duyarlılığı olabileceği düşünülerek bebeklerinizin besinlerini deneyerek öğrenebilirsiniz. Özellikle bu süreçte bebeğinize birden fazla besini karıştırıp vermeniz besin alerjisi durumunda sizi zor durumda bırakabilir.

Bize Ulaşın