Biriktiricilik Deyince Aklımıza Yalnızca Eşyalar Mı Gelmeli?

Biriktiricilik Deyince Aklımıza Yalnızca Eşyalar Mı Gelmeli?

Biriktiricilik kişilerin sahip olduklarını asıl değerine bakılmaksızın elden çıkartmada zorlandıkları bir durum olarak gözükmektedir. Bu durum eşyaların istiflenmesi sonucunda yaşam alanlarını etkili bir şekilde kullanamamaları ve eşyaları atma düşüncesiyle karşı karşıya kaldıklarında yoğun bir stres ve günlük işlerini yapmada güçlük yaşama şeklinde gözükebilmektedir. Ancak bu durum yalnızca eşyaları biriktirmekle sınırlı kalmayabilmektedir.

Dijital alanda biriktiricilik

Biriktiricilik bozukluğu, teknolojinin gelişmesi ile farklı şekillerde de gözükebilmektedir. Bilgisayarların masa üstünde yığınla dosyaların olması, hard disklerin depolama alanlarının tükenmesi ve harici belleklerin ardı arkasına alınması (Zerkel, 2014); cep telefonlarının sürekli değiştirilmesi, içindeki kullanılmayan uygulamaların silinmemesi, telefonun yavaşlamasıyla yenisinin alınması maddi olarak kişiye külfet olmaktadır (Ehrlich, 2014).
Asıl sorun ise kişinin gerekli olan bilgileri bulmakta zorlandığı, her bilgiyi kusursuz bir şekilde kayıt altında tutma ihtiyacı, dijital materyallerin birikmesiyle yığınların oluştuğu ve elden çıkarmakta güçlük çektiği zaman başlamaktadır.

Hayvanlar üzerinden biriktiricilik

Hayvanların bakımını üstlenmek ve onlara içinde bulunabilecekleri sıcak bir yuva sağlamak hepimiz için önem taşımakta. Ancak, biriktiricilik bozukluğunda rastlanan şekliyle, hayvanları onlarca ve hatta yüzlerce şekilde sağlığa uygun olmayan koşullarda evin içerisinde ya da etrafında bakmaya çalışmak büyük bir risk taşımaktadır. Bakım veren kişi genellikle hayvanlar için gerekli olan veteriner, besin, temizlik/bakım hizmetini sağlayamamakta ve bu nedenle de bakım verdiği hayvanlar ya açlıktan ya da hastalıktan ölmekte ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında hem yaşayan hem eve gelen diğer kişiler için de ciddi sağlık problemleri oluşturabilmektedir (“Hoarding of Animals Resource Consortium”, 2013).

Kaynaklar
Ehrlich, T. (2012). Why can’t I clean up my iphone? Retrieved 28 June 2014 from http://geardiary.com/2012/02/26/hoarding-why-can-i-not-clean-up-my-iphone/.
Hoarding of Animals Resource Consortium (2013). Retrieved 10 November from http://www.tufts.edu/vet/hoarding/index.html.
Zerkel,J. (2014). Are you a digital hoarder? Retrieved 20 June 2014 from http://hereandnow.wbur.org/2012/04/12/digital-hoarder-computer.

Bize Ulaşın