Bonzai Bağımlılığı

Bonzai Bağımlılığı

Türkiyede kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan, bonzai ve Jamaican adıyla satılan, bağımlılık potansiyeli yüksek ve tıbbi hiçbir yararı olmayan bu madde 2011 yılında yasadışı maddeler sınıfına alınmıştır. Doğal bir uyuşturucuymuş gibi piyasaya sürülen bonzai, esrara göre etkisinin daha şiddetli olması, ulaşılabilirliğinin kolay olması, az maliyet ile kolay üretilebilir olması ve ucuz fiyatlarla satılıyor olması gibi sebeplerle kullanımı gün geçtikçe artmıştır.

Tanımlanması esrar benzeri bir uyuşturucu olarak ifade edilse de bonzai bir bitki değil, esrara benzer etkileri olan psikoaktif bir maddedir. Bonzai, kurutulmuş çeşitli bitkiler parçalanarak kimyasal içerik püskürtülmesiyle elde edilen sentetik kannabinoid grubuna ait uyuşturucu bir maddedir. Tarım ilaçları, yavşan otu, floresan tozu, sanayi kimyasalları gibi birçok madde sentetik kannabinoid ile karıştırılabilmektedir.

Esrar gibi, sigara ve kova yani inhalasyon biçiminde kullanımı yaygındır. Bonzai alındığı takdirde vücutta baş dönmesi, eşgüdüm kaybı, uyuşma, ileriye dönük hafıza yitimi gibi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla taşikardi ve hipertansiyon saptanmakla birlikte, bonzai karışımının içerisindeki maddelerin cinsine, kullanım miktarına ve bireysel değişkenlere bağlı olarak: ateş yükselmesi, hiperventilasyon, diyaforez, elektrolit dengesizlikleri, miyokard enfarktüsü, bradikardi, epileptik nöbet, akut böbrek yetmezliği, akut görme kaybı, solunum depresyonu, bilinç kapanması, pankreatit, Wernicke Sendromu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülebilmektedir. Kan basıncındaki ani-hızlı yükseliş ile kalp hızındaki artış nedeniyle ölümcül olabilmektedir.

Kullanımının bırakılmasının akabinde; huzursuzluk, uykusuzluk, anksiyete bozukluğu, kusma, karın ağrısı, uyuşukluk, çarpıntı, sinirlilik, uykusuzluk, iştahsızlık, göz kızarıklığı, baş ağrısı, kas ağrıları, titreme ve ishal görülebilmektedir.

Bize Ulaşın