Bonzai: Ekonomik Bir Yönü de Olan Tehlikeli Bir Uyuşturucu

Bonzai: Ekonomik Bir Yönü de Olan Tehlikeli Bir Uyuşturucu

Moodist Bağımlılık Merkezi tarafından yapılan araştırmada bonzai kullanıcıları diğer uyuşturucu madde kullanıcılarıyla benzer olduğu, sadece ekonomik düzeylerinin daha düşük ve suç işleme düzeylerinin daha yüksek olduğu saptandı.

Yapılan araştırmada bilimsel olarak sentetik kanabinoid olarak adlandırılan ve halk arasında bonzai bilinen uyuşturucu madde kullanıcıları ile diğer uyuşturucu madde kullanıcıları karşılaştırılmıştır.

Araştırmanın sonuçlarına göre bonzai kullanıcılarının ekonomik düzeyi diğer uyuşturucu kullananlara göre 4 kat daha düşüktür.

Öte yandan bonzai kullanıcılarında cezaevi yaşantısı öyküsü, diğer uyuşturucu madde kullananlar ile karşılaştırıldığında 3 kat daha fazladır.

Moodist Bağımlılık Merkezi uzmanlarından Dr. Cavid Guliyev‘e göre “bonzai kullanımının ciddi bir tıbbi sorun olduğu açıktır.bu maddeleri kullananlara yönelik yapılacak tedaviler, diğer uyuşturucu bağımlılarından farklılık göstermemektedir”.

Dr. Guliyev tedavide şu noktalara dikkat çekmiştir “bonzai kullanıcıları tedaviye motivasyonları artırılmalı, ekonomik sorunlarının giderilmesine ve suç işleme ihtimallerinin azaltılmasına yönelik girişimler yapılmalıdır”.

 

Moodist Bağımlılık Merkezi

Bize Ulaşın