Bu Ödev Kimin?

Bu Ödev Kimin?

Evdeki küçük bireyin okula başlamasıyla, odalardan duyulan seslere bir yenisi daha eklendi. Anne, baba ve çocuk arasında geçen bu diyaloglara kulak kabarttığımızda, pek anlam veremediğimiz bu yeni konuşmalar artık çoğu evin problemi oldu. Volümü yüksek bu seslerin içeriği ebeveynlerin ödev yapma telaşı ile ilgili…. Sonrasında ise akıllara birkaç soru takılıyor “ödev yapmak neden bir telaş haline geliyor ve en önemlisi bu durum çocuklardan daha çok neden ebeveynleri ilgilendiriyor?”

İstenilen ödev sorumluluğunun çocuklarda tam olarak gelişememesinin birçok nedeni olabilir. Eğer çocukta ödev yapmasına engel herhangi bir gelişimsel, bilişsel ya da ruhsal bir sorun yoksa ya da çocuk okul veya ev ile ilgili süregelen olumsuzluklara maruz kalmıyorsa bu durumun daha çok anne baba tutumuyla ilgili olabileceği düşünülür.

Peki, ebeveynler, ödev yapmanın bir problem haline gelmemesi için nelere dikkat etmelidirler? Öncelikle ilkokula yeni başlayan çocuklara, bu sorumluluğun yerleşmesi için fırsat verilmelidir. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da aileler, ödevin başına oturduğu için sıkılan, mutsuz olan çocuklarına siper olmamalıdırlar. Böyle bir durumda, zaten çocuk için sancılı olan bu durumun çözümü bulunmuştur ve ödev konusunda artık başrol anne babanındır. Bunun yanı sıra ebeveynler, bir gün ödevini yapmadığı için okula göndermeyi göze alamayıp, çocuklarının yerine bu görevi yüklenmemelidirler. Eksik kalan ya da yapılmayan ödev için gerekli konuşma öğretmen ve çocuk arasında geçmelidir. Bu durumda çocuk, bu sorumluluğun sadece kendine ait olduğunu ve yapılmadığı takdirde bunun için geçerli bir nedenin olması gerektiğini en önemlisi yapılmayan ödevlerden kaçış olmadığını öğrenecektir. Ayrıca, çocuğun sorumluluk üstlenmesini istiyorsak bunu diğer alanlara da yaymalıyız ki sorumluluk bilinci daha sağlıklı bir şekilde gelişsin. Anne babalar “sadece ödevini yap yeter” gibi cümlelerle çocuklarına yanlış bir söylemle yaklaşmamalıdırlar. Sorumluluk bilincinin gelişmesi için, çocuk uygun olduğu sürece odasını toplamalı, çanta düzenlemesini kendi yapmalı, anne ve babasına yaşına uygun olan durumlarda yardım etmelidir.

Ödev sorumluluğunun oturtmaya çalışırken yapılmaması gerekenler olduğu gibi bu sürecin daha kolay atlatılması için yapmamız gerekenlerde vardır. Anne babalar, çocuğun ödev yapması için gerekli ortamı hazırlamalıdırlar. Çocuktaki dikkatin dağılmaması ve öğrenmenin gerçekleşebilmesi için ortamın sessiz, düzenli ve konforlu olmasının yanı sıra çeldirici uyaranların göz önünde bulunmamasına özen gösterilmelidir. Çocuğun yaşı ve ihtiyaçları göz önüne alınarak çocukla beraber ödev için belli bir program hazırlanmalıdır. Ebeveynlerden biri ödev konusunda çocukla ilgilenmeli ve çocuğu tembelliğe itmeyecek şekilde ona yardımcı olmalıdır.

Bize Ulaşın