ÇOCUĞUMUN KORKULARIYLA NASIL BAŞEDEBİLİRİZ?

ÇOCUĞUMUN KORKULARIYLA NASIL BAŞEDEBİLİRİZ?

“Diğer odaya tek başına gitmekten korkan, sürekli yaratıklar ve onlardan nasıl korktuğunu anlatan bir çocuğumuz varsa ne yapmalıyız, nasıl davranmalıyız?”
Çocuklarda korku konusunda anne babaların dikkat etmeleri gereken en önemli konu çocukları disipline ederken korkutmamalarıdır.

Otoritemi kabul ettireyim, sınırlarını bilsin, başka türlü baş edemiyorum gerekçeleri ile çocukları , “uyumazsan seni öcüler alacak” veya  “ şimdi polisi çağırıyorum” gibi asılsız ifadelerle çocuğu korkutmak sadece o anı kurtaracak fakat uzun vadede polisten, yabancılardan, yalnız başına hareket etmekte zorlanan bir çocuk olmasına neden olacaktır. Diğer taraftan anne babanın yanlış bir tutum sergilemese de çocuklarda korku gelişebilir. Peki, çocuklar korku yaşadıklarında anne babalar neler yapmalıdırlar?
Öncelikle korkularını ifade eden çocuğa asla “bundan da korkulur mu”, “sen artık abi/abla oldun”, “ bak Ali’ ye hiç korkuyor mu” gibi yaklaşımlarda bulunulmamalıdır. Korkusunu anlatamayan çocuk bunu anne babasına anlatmaması gerektiğini öğrenerek kendi içinde yaşamaya çalışacak, korkmanın normal olmayan bir tepki olduğunu düşünecek, ilerleyen zamanlarda tehlikelere karşı nasıl davranacağını, neler yapacağını öğrenemeyecektir. Bunun yerine çocuğun korkularını anlatmasına fırsat verilmeli, ne hissettiğinin anlaşıldığı söylenmelidir. Bu şekilde anne babasının ona bu konuda yardımcı olacağını anlayan çocuk rahatlayacaktır. Bunun haricinde korkusunun bir anda ortadan kalkmayacağı kabul edilmeli yavaş yavaş korkusunun üzerine gitmesi beklenmelidir. Korkusunu yenmek adına ufakta olsa attığı her adım takdir edilmeli ve bunun geçeceği ile ilgili mesajlar verilmelidir. Korkularından dolayı kesinlikle ayıplanmamalı ve cezalandırılmamalıdır.
Son olarak çocuk korkuları ile hiçbir şekilde baş edemiyor, anne babanın olumlu yönlendirmelerine rağmen herhangi bir ilerleme göstermiyor ve hayat kalitesinde bozulmalara yol açıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.

Bize Ulaşın