Çocuklar ve Teknoloji Kullanımı

Çocuklar ve Teknoloji Kullanımı

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çocuklarımız için öncelikle televizyonlar, bilgisayarlar ve son yıllarda da akıllı telefonlar vazgeçilmez bir hal almıştır. Teknolojinin yoğun bir şekilde kullanılmasının genellikle tehlikeli olmadığı düşünülmekte ve sonuç olarak ortaya çıkabilecek bağımlılık gözden kaçmaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki bu durum en az diğer bağımlılıklar kadar tehlikelidir ve gerekli önlemler alınmadığında bu sorun içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Peki, çocuklar teknolojiyi neden bu kadar yoğun şekilde kullanma ihtiyacı duyuyorlar?
Okuldan eve döndüğünde herhangi bir programı olmayan çocuk, zamanının büyük bir kısmını teknolojik ürünleri (bilgisayar, akıllı telefon) kullanarak geçiriyor ve bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelebiliyor. Diğer bir yandan ebeveynler, yoğun bir günün ardından kendilerine vakit ayırmak istediklerinde çocuklarını teknolojik ürünle baş başa bırakıyorlar ve çözüm olarak düşünülen bu yol bir rutine dönüşebiliyor. Bunun yanı sıra güveni kırılmış ve desteklenmeyen çocuk, oyunlarda seviye atladığında ve başarı elde ettiğinde diğer alanlarda elde edemediği mutluluğu ya da başarıyı bu şekilde tamamlamaya çalışabiliyor. Günümüzde kolay kolay kurulamayan sosyal ilişkileri, internet üzerinden kurabilme, kendilerini istedikleri şekilde gösterebilme, özgür olma düşüncesi ve teknolojinin kolay ulaşımı da yoğun kullanıma neden olabiliyor. Ayrıca, herhangi bir problem yaşayan çocuğun teknoloji bağımlılığını sessiz çığlık olarak ta değerlendirebiliriz. Örneğin okul ya da ev ortamında sorunlar yaşayan çocukların durumu ebeveynler veya öğretmenler tarafından fark edilip doğru yollardan çözüme kavuşturulmadığında, çocuklar yoğun şekilde teknoloji kullanımına yönelebiliyorlar.

Bu sebepler dışında çocukların teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanmasının farklı birçok nedeni olabilmektedir. Ebeveynler olarak eğer çocuğumuzun gereğinden fazla teknolojik ürünle vakit geçirdiğini düşünüyorsak, geç kalmadan altta yatan nedenleri ve çözümleri konusunda profesyonel bir yardım almalıyız. Çünkü bu durum ilk zamanlar tehlikeli görünmese de, bu ürünlerle geçirilen zamanın artmasıyla çocukların sorumluluklarından uzaklaşması, akademik performansın düşmesi ve davranışlarının olumsuz yönde değişmesi gibi sonuçlar görebiliriz.

Bize Ulaşın