ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE KORKULAR

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE KORKULAR

Korku; dışarıdan gelen tehlikelere karşı oluşan bir tepkidir. Kişiyi tehlikelere karşı uyarması, tehlike karşısında konumlanmasını sağlaması nedeni ile koruyucu bir tarafı vardır. Zaman zaman ise korkular o kadar ciddi boyutlara ulaşır ki kişinin yaşam kalitesini, hayatını etkilemeye başlar.
Çocukluk döneminde de korkulara sıkça rastlarız. Kendine zarar geleceği düşüncesiyle tehlikeden uzak durmayı, temkinli olmayı, yeni durumlara hazırlıklı olmayı sağlaması açısından bu duygu çocukların gelişimine olumlu katkılar sağlar. Diğer taraftan çocukların yabancı kişiler, hayalet, canavar, hırsız gibi durumlarda korktuğunu görürüz.

Bilinmelidir ki, çocuklar gelişim dönemlerine uygun olarak bazı korkular yaşayabilirler. Örneğin küçük bir bebeğin gürültüden, yabancı kişilerden korkması beklenen bir tepkidir.

Çocuklar, soyut düşüncenin gelişmemesinden dolayı okul öncesi dönemde hayaletler, canavarlar ile ilgili korku yaşayabilir, televizyondan gördüğü, arkadaşlarından duyduğu bu söylemlerden etkilenebilirler. Diğer taraftan bu dönemde aileden, bakım veren kişiden ayrılma ile ilgili korkular yaşayabilirler.
Okul döneminde ise özellikle çevreden duyulan olaylardan sonra hırsız, yabancı kişiler gibi korkular veya yapılan aktivitelerden dolayı fiziksel bir zarar görme, cezalandırılma gibi korkular görülebilir.

Çocukların gelişim düzeylerine uygun olan korkularını normal kabul ederken, bilişsel olarak geliştiği, çevreyi daha iyi tanımaya başladığı için yaş ilerledikçe korkuların azalmasını bekleriz.

Bize Ulaşın