Çok İyi, İyiye Karşı !

Çok İyi, İyiye Karşı !

Mükemmel olmak nedir? Tanımını bile yapamadığımız bu muğlak kavram, artık çoğu insanın sahip olmak istediği bir özellik. Hatta “mükemmelliyetçiyim” demek kimileri için adeta bir ayrıcalık. Bu durumda, içimizdeki sesin her durum için “en iyisini yapmalısın” sloganıyla naralar atmasının yıpratıcı özelliği de gözden kaçıyor. Bunun yanı sıra engel olamadığımız bir hıçkırık gibi başkalarını da acımasızca eleştirmemize neden oluyor.

Mükemmelliyetçilik, modern çağın en büyük problemlerinden biri olma konusunda bayrağı elinden bırakmıyor. Çevremizde, sınavından tam puan alamadığı için mutsuz olan öğrenciler, yaptığı bir sunum sonrası daha iyisi olabilirdi düşüncesiyle kendilerine haksızlık edenler ya da mükemmel birer ebeveyn olamadıklarını düşündükleri için her fırsatta eleştiri oklarını kendilerine doğrultan çiftlere artık çok rastlıyoruz. Çerçevesi belli olmayan “en iyisine” ulaşma çabası düşüncesiyle omuzlarımıza gereğinden fazla yük alıyoruz, mutsuz oluyor, mutsuz ediyor ve iyi olanı da kaybediyoruz. Dolayısıyla mükemmeliyetçi kişilerde, depresyon, performans kaygısı, ilişki ve iletişim problemleri gibi durumlara da sıkça rastlayabiliyoruz.

En önemlisi bu durumun bulaşıcı olma özelliğini unutuyoruz ve farkında olmadan karşı tarafa da empoze ediyoruz. Örneğin bir anne, çocuğunun düzelttiği yatağı beğenmeyip tekrar yapıyorsa ya da yazdığı yazının kötü olduğunu söyleyip baştan yazmasını istiyorsa bu durumun çocuk için sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Çocuğun yaptığı işleri beğenmeyip tekrar yapması veya yaptırtması “en iyisini yapmalısın, en iyi olmayanın değeri yoktur” mesajı içerir. Tabi ki aileler, çocukları için yol gösterici olabilirler ve onları iyi yapmaları için yönlendirebilirler. Fakat önce yapılanı takdir edip sonrasında bir daha denemesini söylemek, yanlış mesaj vermemek için çok önemlidir. Ayrıca bu durumun sistematik bir şekilde devam etmesi, hata ya da eksik yapabileceği unutularak yaşına uygun olmayan bir performans beklenmesiyle, çocuğa mükemmelliyetçiliğin tohumlarını ekmeye başlarız.

Özetle çevremizdekiler ve bizim için bu durumun hayatı daha zorlaştıran bir yanı vardır. Bizde bu girdabın içinde olduğumuza inanıyorsak ve kendimizi alıkoyamıyorsak bir uzmana başvurabiliriz.

Bize Ulaşın