DEMANS VE SUÇLULUK

DEMANS VE SUÇLULUK

Demans ve suçluluk, demansla yaşayan kişilere destek olmak ve onlara bakım vermek içinde hem pozitif hem de negatif birçok farlı duyguyu barındıran bir süreç olarak ortaya çıkmaktadır. Yakınınıza bu süreçte bakım vermek bir yanı ile tatmin edici olsa da öte yandan oldukça meşakkatli ve yıpratıcı olabilmektedir. Bu zor zamanlarda kişiler kendilerini üzgün, mutsuz, umutsuz, kızgın hissedebilmektedir. Ancak belki de en çarpıcı olan ve sıklıkla karşılaşılan suçluluk duygusu bakım veren kişiyi bu süreçte fazlasıyla yıpratmakta ve yaşanan zorluklar karşısında güçsüz bırakabilmektedir.

Suçluluk duygusunun ortaya çıkmasına zemin hazırlayan bazı faktörler şu şekilde yer almaktadır:

1. “Diğerleri Bu Durumun Üstesinden Daha İyi Geliyor.”

Hiç kimse mükemmel değildir. Bu süreçte kendinizi diğer bakım veren kişilerle kıyaslamanız suçluluk hissini artıran faktörler arasında yer almaktadır. Aynı tipte demans tanısı alan iki bireyde hem daha değişik semptomlar hem de bu semptomların şiddeti daha farklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Başka kişilerin demans tanısı alan yakınlarına destek olma konusunda daha iyi olduğunu düşünmeniz onların sizinle aynı zorlukları yaşadığı anlamına gelmeyebilir.

2. “O Bu Kadar Yardıma Muhtaç ve Acizken Ona Nasıl Öfkelenirim.”

Demansla yaşamak hem kişinin kendisinde hem de yakınlarında birçok farklı duyguyu beraberinde getirmektedir. Bu duygular arasında zaman zaman olumsuz veya istenmeyen birçok duygu (örneğin, mutsuzluk, tahammülsüzlük, öfke… vb.) ortaya çıkabilmektedir. Bu duygular sonucunda tartışmaların yaşanması ve suçluluk hissinin güçlenmesi birçok kişide sıklıkla görülebilmektedir. Bu sürecin bir parçası olarak böyle hisler taşımanız oldukça normaldir. Duyguların farkında olmak ve nasıl başa çıkılabileceğini öğrenmek önem taşımaktadır.

3. “Keşke Demans Tanısı Almadan Önce Ona Böyle Davranmasaydım.”

Herkes ailesine ya da eşine karşı zaman zaman öfkelenmekte ve onunla tartışmaktadır. Yakınınızın demans tanısı alacağını kesin olarak önceden bilmeniz ya da gelecekte olabilecek herhangi bir durumu öngörmeniz mümkün değil. Bu nedenle kendinizi bu süreçte suçlamak hem sizi hem de yakınınızı daha da yıpratabilir. Unutmayın ki, geçmişi değiştiremezsiniz ama gelecekte yakınınızın ve sizin daha iyi olması için şuanda bir adım atabilirsiniz.

4. “Her şeyi Tek Başıma Halletmeliyim. Yardım İstememeliyim.”

Doktor randevuları, ilaçların düzenli verilmesi, faturaların ödenmesi, evin ihtiyaçlarının giderilmesi… vb. birçok şeye tek başına yetişme isteği ancak, bir noktadan sonra işlerin umduğu gibi gitmemesi suçluluk duygusunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu süreçte ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler belirlemek önemlidir. Fakat bu belirlenen hedeflere ulaşılamaması durumunda da kendinize yüklenmemeniz gerektiğini unutmayın. Yardım istemek bir zayıflık değil tam aksine güçlü olduğunuzun ve yakınınıza daha iyi bir destek verdiğinizin göstergesidir. Bu nedenle yardıma ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaynak: Dealing with guilt [Brochure]. (n.d.) London, UK: Alzheimer’s Society

Bize Ulaşın