DEMANSTA SUÇLULUK DUYGUSUYLA NASIL BAŞA ÇIKARIM?

DEMANSTA SUÇLULUK DUYGUSUYLA NASIL BAŞA ÇIKARIM?

Demansla yaşayan kişilere destek olan ya da bakım veren aile yakınları, arkadaşlar veya hasta bakıcılar sıklıkla yoğun bir suçluluk duygusu yaşadıklarını ifade etmektedir. Suçluluk oldukça güçlü, yorucu ve yıpratıcı bir duyguyu ifade etmektedir. Bakım veren kişilerin bu süreçte kendilerini korumak ve bakım verdikleri kişiye gereken desteği verebilmek adına şu adımlara dikkat etmeleri önerilmektedir:

1. Duygularınızın Fark Edin

Demans tanısı alan bir yakınınızla beraber yaşamak ve ona destek vermek olumlu duygular yaşatabileceği gibi zaman zaman da öfke, kaygı, mutsuzluk ve suçluluk gibi hoş olmayan duyguları beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi duyguları hissetmek sizi kötü biri yapmaz. Aksine bu gibi olumsuz duyguları fark etmek ve bu süreçte böyle şeyler hissetmenin bu sürecin olağan bir parçası olduğunu kabul etmek size destek sağlayacaktır.

2. Suçluluk Duygusunu Anlamaya Çalışın

Eğer kendinizi suçlu hissediyorsanız, bu duygunuza neden olan durumları ve bu duygunun nerelerde nasıl ortaya çıktığını araştırın. Kendinize bu süreçte gerçekçi olmayan, ulaşılması ve uygulaması güç hedefler koyup onları uygulamaya çalışırken mi buluyorsunuz? Ve bu gibi durumların ardından sıklıkla güçlü bir suçluluk duygusu mu yaşıyorsunuz? Eğer kendinizi bu gibi bir durumda hissediyorsanız hem sizin hem de bakım verdiğiniz kişinin sağlığı açısından suçluluk duygunuzun nedenlerini anlamaya çalışın.

3. Ara Verin

Bakım veren kişi olarak gününüzün büyük bir çoğunluğu yapmanız gereken işlerle dolu ve her an tetikte olmanızı gerektirebilir. Kedinize vakit ayırmak bakım verdiğiniz yakınınızı ihmal ettiğiniz anlamına gelmez. Sizin sağlığınızın da önem taşıdığını ve korunması gerektiğini unutmayın. Kısa aralar vermek (sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek, kitabı okumak, yürüyüş yapmak… vb.) bu süreçte size yardımcı olabilir.

4. Duygularınız Hakkında Konuşun ve Gereken Durumlarda Yardım İsteyin

Bu süreçle yaşanan onlarca duyguyu içinize atıp baş etmede güçlük çekmek yerine sevdiğiniz, güvendiğiniz, sizi anlayabileceğini düşündüğünüz bir yakınınız, arkadaşınız, sizinle benzer durumda olduğunu düşündüğünüz demans ile başa çıkmaya çalışan diğer kişilerle yaşadığınız duyguları konuşmanız faydalı olacaktır. Eğer olumsuz duyguların, özellikle suçluluk duygusunun, size zarar verdiğini, günlük işlerinizi yapmanızda engel olduğunu düşünüyorsanız bu duyguları bir ruh sağlığı uzmanı ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Dealing with guilt [Brochure]. (n.d.) London, UK: Alzheimer’s Society

Bize Ulaşın