E-Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Gerçek

E-Sigara Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Gerçek
 1. Nikotin diğer birçok maddeye göre bağımlılık yapıcı özelliği fazla olan bir maddedir. E-sigara kartuşlarında nikotin düzeyi değişkendir bu nedenle ciddi bir risk oluşturmaktadır.
 2. Zarar azaltma stratejisi olarak başlansa da e-sigara kullanıcılarının neredeyse %80’inin e-sigaraya geçtiklerinde normal sigarayı bırakmak yerine, ikili kullanımla devam ettikleri için, zararların azaltılması söz konusu değildir.
 3. Bazı e-sigara ürünlerinin test edilmesi sonucunda zehirli metaller, kanserojen ve toksik kimyasallar içerdiği tespit edilmiştir.
 4. Kartuşlar nikotin dışındaki bağımlılık yapıcı ya da zararlı maddelerle doldurulabileceği için ve denetlenmediği potansiyel bir tehlikeye işaret etmektedir.
 5. Tütün içeren ürünlerin belli yaşın altında satılmaması yasağı e-sigarada olmadığı için gençler arasında tercih haline gelebilmektedir.
 6. Gençlerin diğer tütün ürünlerini denemelerine yol açabilecek “geçiş” ürünü olmasından endişe edilmektedir.
 7. E–sigaraların içerdiği maddeler ve sağlığa verdiği zararlar ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları (DSÖ, FDA) tarafından denetlenmediği gibi onay verilmemiştir.
 8. E-sigarada, akciğer için zararlı çevre dumanından 3000 kat daha fazla partikül (nanopartikül) tespit edilmiştir.
 9. Normal sigaradan 100 kat daha fazla metaller (kurşun, krom, kalay, gümüş, nikel, bakır, alüminyum, kadmiyum ve cıva) içerdiği bulunmuştur.
 10. E – sigara kullanımında baş dönmesi, boğaz tahrişi ve öksürük gibi belirtiler görülmektedir. Bu etkiler normal sigara içenlerde de görülmektedir.
 11. E-sigara içerdiği nikotinin uzun süreli maruziyeti insülin direncine ve tip 2 diyabete, inhale nikotin ise kalp hızı ve kan basıncını arttırma gibi fiziksel sorunlara neden olabilir.
 12. Kartuşları doldurmak için alınan nikotin içeren aromalı sıvılar evde çocuklar için tehlike oluşturabilirler. Çocukların bu sıvılara ilgisi ve buna bağlı zehirlenme oranları artmaktadır.
 13. Nikotin, ergenlerde ön beyin gelişimini olumsuz etkileyerek, dikkat eksikliği ve dürtü kontrol bozukluğuna neden olabilir.
 14. E – sigaralarda güç kaynağı olarak bulunan piller patlama riski taşımaktadırlar.
 15. Elektronik sigaranın en büyük yararı, düzenli sigarayla karşılaştırıldığında, sigara dumanında bulunan katran veya zehirli gazları üretmemesidir.
 16. E – sigara konusunda yapılan çalışmaların büyük kısmı sigara bırakma konusunda yardımcı olmadığını göstermesine rağmen çok az çalışmada yararlı olduğu bulunmuştur.
Bize Ulaşın