EMPATİ

EMPATİ

Dikkat, dikkat herkese duyurulur gerek iş hayatında gerekse özel hayatında empati kurabilen insanlar tercih ediliyor… Çünkü ”iyi ile çok iyi” arasındaki farkın çoğu zaman empati becerisinden kaynaklandığı düşünülüyor. Fakat günümüzde birçok insan, empati yoksunluğundan adeta can çekişiyor. Ebeveynler çocuklarına, işverenler çalışanlarına veya eşler birbirlerine karşı empatik bir şekilde yaklaşmayı genellikle gözardı ediyorlar. En önemlisi de kişiler empati eksikliğini sempati ile telafi etmeye çalışıyorlar. Bilinmelidir ki her ikisi de farklı kavramlardır ve birbirlerinin yerine geçemezler.

Sempatide; karşımızdaki kişinin yaşadığı durumu, kendi duygu ve düşüncelerimizle örtüştürürüz ve kişi üzülüyorsa üzülür, seviniyorsa seviniriz. Kişiye “haklısın, bende bu şekilde davranırdım” tarzında sözcükler kurmaya başladığımız bir diyalogdur. Empati ise bambaşka bir meziyettir ve sağlıklı bir iletişim de altın kuralların başında gelir. Empati, bir başkasının duygu ve düşüncelerinin farkına varabilmek ve bu durumu karşı tarafa ifade edebilme becerisidir. Empati de kişinin duygu ve düşüncelerini anlayabilmek esastır. Çoğu kişinin duyduğu o sözden yola çıkılırsa “başkalarının çarıklarında bir mil yürümek gibidir empati”…

Empati kurarak genellikle konuşmaktan öte duygusal açıdan daha yoğun bir iletişim yaşanır. Bizler önyargılarımızdan arınmış bir şekilde duruma yaklaşarak karşı tarafın güveni kazanılırken, süreç daha anlamlı ve anlaşılır bir şekilde yaşanır.

Çoğu zaman, kişinin karşısındakine empatik bir şekilde yaklaşabilmesi zor olabilir. Bu durumda empatinin göz kırpmadığı her iletişim için bozuk ve ya problemli demek çok doğru olmaz. Fakat bilinmelidir ki, sağlıklı bir şekilde iletişimi başlatabilmek ve sürdürebilmekte empati puan toplamaktadır.

Bize Ulaşın