Esrar Bağımlılığı

Esrar Bağımlılığı

Tarih boyunca yetiştirildiği ve kullanıldığı bilinen esrar, yaygın olarak kullanılan maddelerden biridir. Uzakdoğu’da 4000 yıldan fazla bir süredir kullanılan Hint keneviri bitkisi Cannabis sativa’dan üretilmektedir. Tesiri en fazla olan formu haşhaş bitkisindeki kuru, kahve-siyah reçineli kısmında bulunmaktadır.

Kullanımı, kesilip kurutulmasının sonrasında parçalanarak sigaranın içine sarılıp içilerek olmaktadır. Bir diğer kullanım şekli ise kova veya bong diye tabir edilen yöntem ile buharını içe çekmektir. Keke karıştırılması ya da çay olarak içilmesi gibi kullanımlar da mevcuttur. Marihuana, çay, ot, weed, Mary Jane gibi tabirler esrar için kullanılmaktadır. Sertliğini ifade etmek içinse kenevir, chasra, bhang, ganja, dagga ve sinsemilla gibi isimler kullanılmaktadır.

Esrarın sigara içinde kullanıldığında tesiri birkaç dakika içinde görülmektedir; en yüksek etkisini 30 dakikada gösteren esrarın etkisi 2-4 saat sonra son bulur. Kimi hareketsel ve zihinsel etkileri 12 saate kadar sürebilmektedir. Sigaranın dışında yiyeceklerin içine konularak oral yolla da esrar tüketimi yapılmaktadır. Dumanın solunmasıyla esrarın tüketimi mevzubahis olduğunda oral olarak alınan miktardan daha fazla oranda esrar kullanımı söz konusu olmaktadır.

Esrarın etkileri; esrarın gücüne, kullanım şekline, içme yöntemine, kullanılan yere, kullanıcıların son tecrübesine, beklentisine ve kişilerin biyolojik yatkınlıklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Esrar tüketilirken beraberinde alınan alkol ya da başka maddelerin kullanımı da esrarın tesirini etkilemektedir.

Esrar kullanımı algıda değişiklik, kısa süreli öfori ve rahatlama, duyusal deneyimlerde abartı ve zaman algısında bozulmaya neden olmaktadır. Kullanım sonrası film izleme veya müzik dinleme gibi etkinliklerde artış, çok fazla yemek yeme görülmektedir.

Esrar, diğer maddelere bir geçiş kapısıdır. Yapılan çalışmalar, esrar kullanımının kişinin diğer maddeleri kötüye kullanmanın yanı sıra maddelere bağımlı olma potansiyelini arttırdığını göstermektedir.

Esrar kullanılmasıyla birlikte ağızda kuruluk, açlık, gözlerde kızarıklık, kan basıncının artması ve çarpıntı görülen en sık yan etkilerdir. Devamlı kullanımda testosteron düzeyinde ve sperm miktarında azalma, kadınlarda doğurganlık azalması da görülen yan etkilerdendir.

Kimi bireylerde kaygı, korku hissinin artması, panik atak gibi tepkiler görülürken; kimi bireylerde ise yavaşlamalar görülmektedir. Huzursuzluk, uyumakta zorluk çekme, iştahın azalması, kilo kayıpları, sabırsızlık gibi ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklara da neden olmaktadır.

Esrar kullanan bireylerin esrarı kullanmasının akabinde maddenin tesirinde oldukları zamanlarda lüzumsuz yere güldükleri görülmekte ya da korktukları ve panik halinde oldukları gözlemlenmektedir. Dengede durma sorunları, gözlerde kızarıklık, hafıza zayıflığı, tepkilerin zayıflaması da gözlemlenen diğer belirtilerdir.

Esrarın etkisinin geçmesinin sonrasında kişide yorgunluk, uyku hali ve kaygı görülmektedir. Esrarın kullanımına bağlı olarak; duygu ve düşüncelerde bozukluk özellikle görülen yan etkilerdir. Aşırı hassaslık, alınganlık, sinirlilik, huzursuzluk, iştah azalması, mide-bağırsak rahatsızlıkları, ateş, bulantı, titreme, uykusuzluk, yön duygusu kaybı gibi yoksunluk belirtileri mevcuttur. Esrar kullanım süresi ve miktarı fazla olan bireylerde birdenbire ortaya çıkan ve birkaç gün sürebilen halüsinasyon, bilinç karmaşıklığı, duygusal bozukluklar görülmektedir. Esrarın bunun dışında beynin hacmini azalttığı ve beyinde hasara neden olduğu da görülmektedir.

ESRARLA İLGİLİ YANLIŞ İNANÇLAR

 • Esrar doğal olduğu için zararlı değildir.
 • Esrar bağımlılık yapmaz.  
 • Esrarın etkisi sadece birkaç saat sürer.  
 • Esrar stresi giderir.    
 • Esrar sigara ve alkolden daha az zararlıdır.
 • Esrar zihni açar.   

ESRARLA İLGİLİ DOĞRULAR

 • Birçok bitki insan için zehirlidir.
 • Esrar psikolojik bağımlılık yapar. Ayrıca kullanımın dozu ve sıklığına bağlı olarak fiziksel bağımlılık potansiyeli vardır.
 • Esrar vücutta yağ hücrelerinde depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. (Esrar sigara olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada etkisi en üst düzeye çıkar, saatler içinde hızla düşer. Vücuttan idrarla atılır, atılmasıgünler sürer.)
 • Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir.
 • Esrar 412 adet kimyasal madde içermektedir. Sigara şeklinde içildiği zaman sigaradan 5 kat daha zararlıdır. Neden olduğu psikososyal sorunlar bakımından ise alkol ile belirgin benzerlikler göstermektedir.
 • Esrar zihni sisli hale getirir, bellek, konuşma, anlama ve karar verme yeteneğini bozar.

*Ögel K. Sigara, Alkol ve Madde Kullanım bozuklukları: Tanı, Tedavi ve Önleme. Yeniden Yayınlarıİstanbul, 2010

Esrar bağımlılığından kurtulmak adına izlenen yollar yoksunluk, hastanede tedavi yahut ayaktan izlem ile sağlanabilmektedir. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi bireysel ve grup psikoterapileri ile desteklenen bir tedavi süreci gerektirmektedir.

Bize Ulaşın