EYVAH! YOKSA PANİK ATAK MI YAŞIYORUM?

EYVAH! YOKSA PANİK ATAK MI YAŞIYORUM?

Panik atak yaşadığınızı nasıl anlarsınız? Panik atak günlük hayatta yaşanan panik deneyimden daha farklı olabilmektedir.

Panik atak süresince şu gibi durumlar yaşanabilmektedir;

  • Panik atak yaşandığı sırada, oldukça şiddetli bir korku hissi de bu duruma eşlik etmektedir.
  • Yaşanan ataklar çoğu zaman beklenmedik bir anda ve uyarı vermeden gelmektedir.
  • Panik atakların yarattığı yoğun duygulanım yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika içinde ortadan kaybolmaktadır. Ancak, bu durumu yaşayan kişiler bu süreyi daha uzunmuş gibi hissettiklerini ve atak geçtikten sonra da bitkinlik ve huzursuzluk yaşadıklarını belirtmektedirler.
  • Panik atak sırasında zaman zaman insanların aklından “başıma kötü bir şey gelecek” veya “kötü bir şey oluyor” gibi düşünceler geçebilmektedir. Oluşan bedensel ve duygusal tepkilerin de eşliğinde düşünceler olabilecek en kötü senaryoyu ortaya koyabilmektedir. Panik atak sırasında örneğin; kalp krizi yaşadığını, boğulduğunu, kendini kaybedip çıldıracağını, kusmak üzere olduğunu veya bayılacağını düşünmek sıkça rastlanmaktadır.Yaklaşık her 10 kişiden 1’i hayatları boyunca en az 1 kez panik atak yaşadıklarını belirtmiştir. Eğer yaşadığınız panik ataklarla baş etmede zorlandığınızı ve günlük işlerinizi yapmaktan sizi alıkoyduğunu düşünüyorsanız bu konuda uzman bir psikolog ve/veya psikiyatra başvuruda bulunmanız önerilmektedir. 

    Kaynak
    Nhs.uk. (n.d.). Are you having panic attacks? – Stress, anxiety and depression – NHS Choices. [online] Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/Pages/understanding-panic-attacks.aspx [Accessed 24 Aug. 2016]

Bize Ulaşın