GEBELİKTE DİYABET VE FAZLA KİLO

GEBELİKTE DİYABET VE FAZLA KİLO

Yeni araştırmalar, gebelerde diyabetin postpartum depresyon (PPD) için bağımsız bir risk faktörü olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan büyük bir araştırmanın sonucu, depresyon öyküsünün yokluğunda bile gebelik diyabetinin PPD riskini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

Peki “Gebelik Şekeri” nedir? “Gestasyonel Diyabet” olarak da bilinen “Gebelik Şekeri” ise önceden diyabeti bulunmayan bir kadında, gebelik sırasında ortaya çıkan ve bebeğin doğumu ile birlikte genellikle ortadan kaybolan geçici bir diyabettir.

Genellikle “Gestasyonel diyabet” altında gebelik öncesi veya gebelikte fazla kilo, obezite gibi yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkan kilo problemlerine dayanmaktadır. Bu yüzden de kilo problemi olan kadınlarda görülme riski daha yüksektir.

Gestasyonel diyabet annenin PPD olma olasılığını daha da artırmıştır.

Şeker hastalığına yakalanan tüm kadınlar için PPD riski artarken, geçmişte depresif bir dönem geçirmiş kadınlar ve gebelik sırasında diyabet geçirenlerde, %70 daha fazla PPD geliştirebileceği vurgulanmıştır.

Ayrıca araştırmacılar, PPD’nin kadınlar ve çocuk gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini de belirtmektedir.

Şimdiye kadarki çalışmaların en büyüğü olan bu çalışma, çalışma süresi boyunca canlı tek doğum yapmış 707.701 kadından doğumun ilk yılında 4397 kadında PPD vakası olduğunu göstermiştir. Sonuçta da

Gestasyonel diyabetli kadınların depresyon öyküsü olup olmamasına bakılmaksızın PPD riski önemli derecede arttığı görülmüştür.

Sonuç olarak, uzmanlar gebe olmayı düşünen kadınların gebelik öncesinde ideal kilo aralığında olmaları gerektiğini vurgulamaktadırlar. İdeal kilo aralığında olmayanların bir uzmandan yardım alarak kilo vermeleri gerektiği, ideal kilo aralığında olanların ise daha sağlıklı bir gebelik için yardım almalarının uygun olduğuna dikkat çektiler.

Kaynak:Silverman, M. E., Reichenberg, A., Savitz, D. A., Cnattingius, S., Lichtenstein, P., Hultman, C. M., … & Sandin, S. (2017). The risk factors for postpartum depression: A population‐based study. Depression and Anxiety.

Bize Ulaşın