Hayır Diyen Çocukları Duymak

Hayır Diyen Çocukları Duymak

“Doydum ben daha fazla yemek istemiyorum, hayır bugün kırmızı değil sarı giymek istiyorum, hayır şuan arkadaşımla oynamak değil kendim oyun kurmak istiyorum, her gidişimde mutsuz olduğum etkinliklere gitmek istemiyorum…” tercih yapabilme özgürlüğü elde etmeye çalışan çocuklar için bu cümlelere nicelerini de ekleyebiliriz.

Çocuklara sınır koymayı öğrenen ebeveynlerde görülen ikilemlerden biri, kendileri hayır diyebilirken, çocuklarına bu özgürlüğü vermemeleridir. Oysa çocuğun en önemli öğrenme biçimi model alarak öğrenmedir. Tercih etmediği bir konuda ebeveynleri tarafından hiç duyulmayan, reddedilen, tepki ile karşılaşan bir çocuğun, kendisi de sizin hayırlarınız karşısında aynı tutumu sergilemeyi öğrenir. Çocuklara sınır koymak, onların isteklerini, ihtiyaçlarını ya da tercihlerini yok saymak değil, aksine bunların dile gelebileceği özgür bir alan yaratmaktır.

Çocuğunuz eğer karnının doyduğunu söylüyorsa, doymasına izin vermek, kendi sınırlarını öğrenmesi için ona fırsat tanımak gerekir. Çocuğunuz eğer müzik kursuna gitmek istemiyor ya da bale öğrenmek istemiyorsa, bu orada kendini rahat hissetmediği ya da gerçekten istemediği için olabilir. Çocuğunuz bir konuda sizinle aynı fikirde değilse, sizin beğendiklerinizi beğenmiyorsa, sizin giydirmek istediğiniz kıyafetleri giymek yerine kendi seçmek istiyorsa, buna izin vermek ve çocuğun ihtiyaçlarını duymak da önemlidir. Tercih yapabildiğini, ihtiyaçlarının duyulduğunu gören bir çocuk; kendini ifade edebilmeyi, sosyal bir ortamda fikrini dile getirebilmeyi, hakkı olanı talep edebilmeyi öğrenir. Ona zarar veren bir davranış görürse hayır diyebilmeyi, kötü bir şey olacağını hissettiğinde sesini yükseltebilmeyi böylelikle öğrenir.

Soru soran ebeveynler
Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki, karşılıklı olduğunda iletişim güçlenir. Çocuğun hayırlarını duymak, tercihlerinin oluşmasına izin vermek, en az onlara hayır diyebilmek ve sınır koyabilmek kadar önemlidir. Bu noktada ebeveynler ancak soru sorduklarında çocuklarını gerçekten tanıyabilirler. Çocuklara seçenek sunmak, aralarından tercih yapmasına izin vermek, çocukların kendini keşfetmelerine yardımcı olur. Onlara tercihleri için soru sorduğunuzda, bunun üzerine düşünmeye fırsat bulmuş olurlar. Böylelikle ebeveynler, çocukları sorunun cevabını ararken, onun yanında durup rehberlik edebilir, istediği yardımı ve desteği de sağlayabilirler. Çocukları onlara hayır dediğinde, neyin evet olduğunu birlikte keşfedebilirler.

Bize Ulaşın