“Hayır”lı Günler Dileriz

“Hayır”lı Günler Dileriz

Birçoğumuzun etrafında, hayır diyemediği için, işyerinde gereğinden fazla iş yüküne sahip olan, hiç keyif almadığı halde eşinin izlemek istediği filme eşlik eden veya zamansız bir şekilde gelebilen herhangi bir isteği kabul eden kişiler vardır. Dolayısıyla, hiç düşünmeden kolay bir şekilde “hayır” diyen insanların yanı sıra çok istese de bir türlü ”hayır” diyemeyenlere de artık sıkça rastlıyoruz. Hatta hayır demekten muzdarip bu kişilere iyi niyetin aşırı dozu enjekte edildiği düşünülüyor. Ve ne yazık ki, “yumuşak başlı, merhametli “ gibi benzetmeler kullanılarak aslında problem olan bir durum evrilerek bir meziyetmiş gibi düşünülüyor. Farkına varılmalıdır ki bu durum kişiyi yoran bir özelliktir ve bu tür özelliğe sahip bireyler, kendi sınırlarını çizemedikleri için genellikle mutsuzluğa, öfkeye, anksiyeteye hatta bedensel yakınmalara da davetiye çıkarıyorlar. Dolayısıyla bütün derdi sadece “hayır diyememek” olan bu kişilerin bir kısmı problemin farkında olarak bir kısmı da sebep olduğu durumlardan yakınarak bir şekilde uzman yardımına başvurarak çare arıyorlar. Peki, bu durum bir hastalık mıdır? Cevabımız hayır olsa da bilinmelidir ki psikolojik rahatsızlığa neden olabilecek kişinin yaşam kalitesini önemli derecede dibe çekebilecek bir durumdur.
Peki, nedir bu işin oluru? Her şeye hayır diyerek “çarşı her şeye karşı” sloganını benimsemek mi? Her duruma evet demek gibi, her duruma hayır demenin de, kişinin iletişimi ve ilişkisini bozmak gibi olumsuz getirileri vardır. Hayır diyememekle kalabalık bir yalnızlığa sahip olursunuz, çevrenizle ilişkiniz ve iletişiminiz karşı taraf için sorunsuz devam etse de, etrafınızda var gözükseler de sizin için durum hiçte böyle değildir ve hayır diyememenin vermiş olduğu sıkıntı ile baş başa kalırsınız. Fakat her şeye karşı çıkmakla da zamanla anlaşılması ve aşılması güç bir birey olarak tanımlanırsınız ve bu kez de görünür bir yalnızlık sizin için kaçılmaz olur. Formül çok basit… Düşünüp karar vermek. En yalın haliyle, dürtü ve düşüncelerin devreye girdiği karar anında bireysel ve çevresel gereksinimler doğrultusunda uygun cevabı vermek gerekir.
Hayır diyememenin, isteklerin reddedilmesi nezaketsizlik olarak düşünülen bir kültürde yetişmiş olmak ve ya kabul etmezsem “sevilmem” artık tarzında mantık hatalarına sahip olmak gibi nedenleri olabilir. Hayır diyememenin altta yatan sebepleri konusunda liste oldukça uzun tutulabilir. Özetle, kimi zaman bu durum hafif bir huzursuzlukla eserken, kimi zaman da omuzlarımıza kaldıramayacağımız yüklerin binmesine sebep olur. Fakat bilinmelidir ki, hayır demek her yaşta öğrenebileceğimiz bir sosyal beceridir. Bu beş harfli kelimeyi söylemek konusunda problem yaşadığınızı düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almanız pekâlâ size iyi gelebilir.

Bize Ulaşın