İNFERTİLİTE İLE İLGİLİ MİTLER VE YANLIŞ BİLİNENLER

İNFERTİLİTE İLE İLGİLİ MİTLER VE YANLIŞ BİLİNENLER

İnfertilite yaşayan kişilerde sıklıkla görülen düşünceler, toplumda infertilite hakkında yanlış bilinenler hakkında birkaç örneği aşağıda bulabilirsiniz.

Mit: İnfertilite yalnızca kadınlarda görülür.

Gerçek: Bu doğru değildir. İnfertilite % 35 kadından (yaş, polikistik over sendrom, endometriozis, erken menopoz vs.); yüzde % 35 erkekten (cinsel yolla bulaşan enfeksiyon, kimyasala maruz kalma, yaş, üreme organıyla ilgili operasyon vs.) kaynaklanan nedenler sonucu oluşabileceği gibi, % 20 her ikisinden kaynaklanabilir ya da % 10 oranında nedeni açıklanamayan bir durum söz konusu olabilir. Esas olan kadın ya da erkekle ilgili infertilite muayenesiyle bu durumun belirlenmesidir.

Mit: “Her şey senin kafanda! Neden rahatlamıyorsun ya da bir tatile çıkmıyorsun? Göreceksin sonra hamile kalacaksın!”

Gerçek: İnfertilite üreme sistemi ile ilgili bir rahatsızlık ya da durumdur. Rahatlatıcı aktiviteler yaşam kalitenizi yükseltmekte size yardımcı olacaktır. Stres ya da derin üzüntü infertilitenin sebebi değildir; ancak infertilite ve tedavi süreci strese neden olabilir.

Mit: “Merak etmeyin sadece zaman alır. Eğer sabredersen hamile kalacaksın.”

Gerçek: İnfertilite tedavi edilebilir tıbbi bir sorundur. İnfertilite değerlendirmelerinde tedavinin başarılı bir hamilelikle sonuçlanma oranı % 50 ‘dir. Bazı infertilite durumları yüksek ya da düşük başarı oranlarıyla sonuç bulabilir. Hiç tıbbi destek alınmadan infertiliteden bir yıl sonra (spontan tedavi oranı) hamile kalma oranı % 5 ‘tir.

Bize Ulaşın