Kahve Tüketimi

Kahve Tüketimi

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecekler çay ve kahvedir diyebiliriz. Özellikle Türkiye’de çay tüketimi zaman zaman su tüketimini geçmektedir. Kahve tüketimi de ülkemizde giderek yaygınlaşarak kendini göstermiştir. Özellikle Türk kahvesi tüketimi çoğu bireyin vazgeçemedikleri arasında yer almaktadır. Kahveyi kimi insanlar keyif için kimileri ise dinç kalmak, konsantrasyonu arttırmak, vücudun dinlenme isteğini bastırmak için tüketebilmektedirler.

Kahve tüketiminde de diğer yiyecek, içeceklerde olduğu gibi miktar önemlidir. Yapılan araştırmalara göre günde 4 fincan kahve ve kafeinli içecek tüketiminden daha fazlası önerilmemektedir. Fazla kahve tüketimi baş ağrısı, kalp çarpıntısı, sersemlik, kaygılanma gibi problemlere neden olmaktadır. Özellikle sınav zamanlarında dinç kalmak ve konsantrasyonu arttırmak için tüketilen kahve gereğinden fazla tüketildiği zaman ters etki yapmaktadır. Bunların yanında fazla kahve tüketiminde bazı hormonların aşırı salgılanması görülür. Bunlar;

Image_Kahve_Tuketimi

Fazla kahve tüketiminin sonucu olarak salgılanan kortizol hormonu bireyleri yağlı yiyecekler, fast food gibi besinleri yemeye yöneltir. Daha sonraları yaşam tarzına veya alışkanlığa dönüşen bu beslenme şekli de uzun vadede kilo problemi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Sonuç olarak gün içerisinde dinç ve zinde olmak için en önemli nokta sağlıklı beslenmektir./diger/saglikli-beslenme-ve-diyet Bununla birlikte gün içerisinde özellikle aniden bastıran uyku ve yorgunluk problemlerine karşı özellikle öğle yemeklerinden sonra birkaç adet fındık ve 1-2 adet tam ceviz içi tüketimi önerilir. Bunlarla birlikte beslenme programınıza kafein içeren meyvelerden elmayı ara öğün olarak tercih etmeniz önerilir.

Bize Ulaşın