Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Bir gün eşinizin eve yeni birisiyle geldiğini, size bu kişinin evleneceği diğer kişi olduğunu, artık beraber yaşayacağınızı ve beraber çok mutlu olacağınızı söylediğini hayal edin. İkinizi de eşit derecede seveceğini, ikinizin de aileniz için çok değerli olduğunu, eşyalarınızı artık paylaşmanız gerektiğini ve sizinle eskisi kadar ilgilenemeyeceğini hissettirdiğini düşünün. Nasıl hissederdiniz? Çocuğunuz, kardeşi doğduğunda benzer duyguları hissedecektir.

Kıskançlığın en büyük nedeni; büyük kardeşin en değerli varlığını, anne ve babasını, kardeşiyle paylaşmak istememesidir. Fakat düşünüldüğü gibi kardeş kıskançlığı, sadece büyük ya da ilk çocukların sonradan gelen çocuğu kıskanması değildir. Küçük kardeş de büyüdükçe, büyük kardeşin becerileri karşısında kendini yetersiz bulabilir ve ona tanınan ayrıcalıkların farkına vararak kıskançlık duymaya başlayabilir.

Dolayısıyla bu süreci yönetmek, ebeveynler için zorlayıcı olabilmektedir.

Kardeş kıskançlığının belirtileri nelerdir?

Sözcüklerle ifade etme: Bazı çocuklar kardeşlerine duydukları kıskançlığı dile getirirler. “Keşke hiç gelmeseydi.”, “Anne/Baba, kardeşimi çöpe atalım.” gibi.

Regresyon / Geriye dönüş: Kardeşin doğumuyla birlikte bazı çocuklarda, bebeklik döneminde gösterdikleri davranışlara geri dönme olabilir. Örneğin; emzik emmek istemek, bez takmak istemek vb.

Kendini geri çekme: Kardeşin doğumuyla birlikte bazı çocuklar, artık sevilmediklerini veya yetersiz olduklarını düşünebilir dolayısıyla içlerine kapanabilir ve sessizleşebilirler.

Zarar verme: Kıskançlığı yoğun olarak yaşayan çocuklarda kardeşlerine fiziksel zarar verme gözlenebilir. Örneğin; çimdiklemek, severken canını acıtmak gibi.

Anne ve babalar nasıl davranmalıdır?

 Kardeş kıskançlığının evrensel ve doğal bir duygu olduğunu kabul edin.

 Çocuğunuzu, hissettiği duygudan ötürü suçlu hissettirmeyin veya cezalandırmayın.

 Çocuğunuzun yeni kardeşini, sizlerin yaptığı gibi, büyük bir sevinç ve heyecanla kabul etmesini beklemeyin.

 Doğumdan önce yeni bir kardeşin geleceği bilgisini çocuklarınızla paylaşın ve olası yeni düzen ve değişiklikleri çocuklarınıza açıklayın.

 Kardeşin gelişiyle, sizin ona karşı sevginizin hiçbir şekilde değişmeyeceğini çocuğunuza açıklayın.

 Bebek ile ilgili konularda çocuğunuzun da fikrini almanız, aile bütünlüğünüzün vurgulanması açısından önemlidir. Örneğin: çocuğunuzun bebek için düşündüğü ismi sormak vb.

 Bebeğin gelişiyle, çocuğunuzun alışık olduğu düzenin bozulmaması önemlidir. Özellikle doğum sonrasında annenin, bebeğin bakımıyla meşgul olduğu zamanlarda babanın, çocuğun düzenini sürdürmesini sağlaması önemlidir. Örneğin; uyku saati, parka gitme gibi.

 Çocuğunuza, kardeşine zarar veremeyeceği konusunda yaşına uygun net kurallar koyun. Çocuğunuzun, öfkesini sözcüklerle ifade etmesine olanak sağlayın.

 Çocuğunuzu, kardeşi hakkında güzel şeyler söylemesi için zorlamayın. Böyle durumlarda çocuğunuzun gerçek duygularını söylemesini engellemiş olursunuz. Bu da çocuğunuzun duygularını yıkıcı şekillerde ifade etmesine sebep olur. Bu yüzden çocuğunuzun hoş olmayan şeyleri de söylemesine izin verin. Bunları söylediğinde onun hissettiklerini anlayışla kabul edin.

 Çocuğunuza, kardeşi doğduktan sonra “artık sen ablasın, abisin veya kardeşini artık sen koruyacaksın” gibi cümleler kurmamaya özen gösterin, onun da bir çocuk olduğunu unutmayın.

 Çocuğunuzun olumlu davranışlarını destekleyin. Örneğin size yardım ettiğinde teşekkür edin.

 Çocuklarınızı kıyaslamayın. ‘Sen daha akıllısın, daha yaramazsın vb.’ cümleler yerine, onları oldukları gibi kabul ettiğinizi ve sevdiğinizi çocuklarınıza hissettirin.
Kısaca..

Kardeş kıskançlığı olağan bir durumdur fakat duyarlı ebeveynlikle çocuğunuzun yaşadığı öfke ve kıskançlık duygularını azaltabilirsiniz. Ailenin bütün üyelerinin stres altında olabileceği gerçeği, büyük çocuğunuza yeterli ilgi ve zamanı ayırmanızı zorlaştırabilir. Fakat eğer çocuğunuzun hissettiklerine anlayış gösterirseniz ve çocuğunuza duygularını özgürce ifade etme fırsatı verirseniz, hem yaşadığınız stres azalacak hem de çocuklarınız arasındaki ilişkiyi güçlendirmiş olacaksınız.

Kardeş kıskançlığı bazen çocuklarda çok yoğun yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda sürecin en iyi şekilde yönetilebilmesi için bir çocuk psikoloğundan destek alınması önerilmektedir.
KAYNAKÇA

Schaefer, C. E., & DiGeronimo, T. F. (1994). How To Talk to Your Kids about Really Important Things: For Children Four to Twelve. Specific Questions and Answers and Useful Things To Say. Jossey-Bass, Inc., Publishers, 350 Sansome Street, San Francisco, CA 94104.

Bize Ulaşın