KAYIP YAŞAYAN BİR YAKININIZA NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ?

KAYIP YAŞAYAN BİR YAKININIZA NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ?

Kaybın ardından başlayan yas sürecinde, kaybı yaşayan kişi ve onun yakınları birlikte bir sürece girerler. Bu süreci sağlıklı atlatabilmekte yakınların desteği çok önemli bir yer tutar. Kaybın acısını, kaybı yaşayan kişideki değişimleri göz önüne aldığımızda, çoğu zaman yakınları da bu süreçte nasıl destek olacağına karar vermekte zorlanabilirler. Yakınlarının yaşadığı bu zorlayıcı dönemde; onların acısına, kaybın ardından beklenen tepkilere eşlik etmek destek veren kişiler için de oldukça zorlayıcı olabilir. Aşağıda bununla ilgili destek olabileceğini düşünülen birkaç öneriye göz atabilirsiniz:

  • Yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu düşünerek, kaybı yaşayan yakınınızdan uzaklaşmayın. Kaybın ardından kısa bir süre içinde rutin aramalar yapmak, varlığınızı bir yolla hatırlatmak destekleyici olabilir.
  • Yakınınız kayıp hakkında konuşmak istediğinde konuyu değiştirmek ya da kapatmak için çabalamaya çalışmayın ya da hiç konu açmamak için kendinizi zorlamayın.
  • Yardımınızı reddettiği, içinden taşan yoğun duyguları size yansıttığı anlar yaşanabilir. Böyle durumlarda yakınınıza kızmak yerine, birlikte ya da ayrı ayrı sakinleşmeyi bekleyin.
  • Başkalarının kayıp deneyimlerini ya da kendi zorlu deneyimlerinizi örnek vermemeye çalışın. Yas tutma süreci herkesin kendine özgü yaşadığı bir dönemdir. Bir başkasının daha kolay ya da daha güçlü atlatmasını örnek vermek ya da kendi deneyimlerinizden örnek vermek, yakınınıza iyi gelmeyebilir.
  • Yas sürecinden hızlıca çıkması için çaba sarf etmeyin. Yakınınızın yasını yaşayabilmesi için ona izin verin.
  • Yas döneminde olan kişilerde uyku ve yemek düzenini ihmal ettiği, diğer fiziksel ihtiyaçlarını ertelediği, aktivitelerden uzaklaştığı görülebilmektedir. Bu noktada yakınınızın ihtiyaçlarını ihmal etmemesi için ona yardımcı olabilirsiniz.
  • Takip ve hatırlatma kısmında onları destekleyebilirsiniz.

Bu süreç destek veren kişi için de zorlayıcı olabilir. Böyle bir etkilendiğinizi, kendi olumsuz geçmiş yaşantılarınızın ya da kayıplarınızı tazelediğini fark ettiyseniz bu süreçte bir uzman desteği almak sizin için faydalı olabilir.

Kaynaklar
Zara, A. (2011). Yaşadıkça Psikolojik Sorunlar ve Başa Çıkma Yolları. Ankara: İmge Kitabevi

Bize Ulaşın