KENDİME ZARAR VERMEYİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİM?

KENDİME ZARAR VERMEYİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİM?

Yaşadıklarınızı Paylaşın

Güvendiğiniz ve sizi anlayacağını düşündüğünüz bir arkadaşınız ya da bir aile bireyi ile yaşadığınız duygu ve düşünceleri paylaşmanız onların da bu süreçte içinde bulunduğunuz durumu anlamalarına ve size gereken desteği sağlamalarına yardımcı olacaktır. Bu süreçte konuşacak doğru kişileri belirlemek önemlidir. Size kriz anlarında, hafta sonlarında, okul/işteyken veya uzak bir yerdeyken destek sağlayacak ve yanınızda olabilecek kişilerin bir listesini çıkarın. Kendinize yardım istediğinizde size destek sağlayacak kişilerin olduğunu ve yalnız olmadığınızı hatırlatın.

Acil Yardım Çantası Oluşturun

Kendinize zarar verme yönünde güçlü bir his duyduğunuzda acil yardım çantanızı kullanabilirsiniz. Bu çantayı sizi rahatlatan, mutlu ve huzurlu hissettiren şeylerle doldurabilirsiniz. Örneğin, okumaktan keyif aldığınız bir kitap, izlemeyi sevdiğiniz bir film, dinlemekten hoşlandığınız bir müzik albümü… vb. Acil durumlarda arayabileceğiniz kişilerin bir listesini de bu çantada bulundurabilirsiniz.

Kendinize Fazla Yüklenmeyin

Kendine zarar veren kişilerin mükemmeliyetçi bir yapıya sahip oldukları söylenebilmektedir. İşlerin muntazam olmaması veya yeterince iyi olmaması karşısında yaşanan hayal kırıklığı kendine zarar verme davranışına yönelmeye sebep olabilmektedir. Unutmayın ki, hiç kimse mükemmel değildir.

Alkol ve Madde Kullanımından Uzak Durun

Bazı kişiler alkol ve madde kullanımına istenmeyen duygu ve düşüncelerden kaçmak için yönelmektedir. Ancak alkol depresant özellikler taşımakta, yani zihinsel işlevleri yavaşlatmadır. Böylelikle düşünsel ve davranışlar süreçlerde yavaşlama ortaya çıkmaktadır. Alkol ve madde etkisini yitirmeye başlayınca ise yerini depresyon ve kaygı gibi duygulara bırakmaktadır. Bununla beraber de kendine zarar verme davranışının oluşma riski artmaktadır.

Keyif Aldığınız Şeyler Yapmaya Önem Verin

Sizi mutlu hissettiren ve size keyif veren şeyler yapmak kendine zarar verme davranışını uzun vadede azaltarak akıl sağlığının korunmasında yardımcı olmaktadır. Mesela, spor ile ilgilenmek veya yazı yazmak, gibi.


Kaynak: The truth about self-harm [Brouchure]. (n.d.) Scotland: Mental Health Foundation

Bize Ulaşın