KENDİNE ZARAR VEREN KİŞİYLE BU KONUYU NASIL KONUŞMALIYIM?

KENDİNE ZARAR VEREN KİŞİYLE BU KONUYU NASIL KONUŞMALIYIM?
  • Konuşmak için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun. Eğer bu konuyu konuşmak için yeterli zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız başka bir gün için mutlaka önceden bu vakti boş bırakın.
    Konuşurken tüm dikkatinizi konuşulan olaya yöneltin. Cep telefonu, televizyon ya da bilgisayarın açık olmasının dikkatinizi dağıttığını düşünüyorsanız bu araçları bir süreliğine ortadan kaldırın.
  • Kendine zarar vermek hakkında konuşmanın ne denli zor olduğunu unutmayın. Kendini yaralama veya zarar verme hikayelerini derinlemesine irdelemek yerine bu süreçte yakınınızın neler hissettiğini ve bu durumu paylaşmanın onun için nasıl olduğunu konuşun.
  • Yargılamayın. Bir insanın kendine zarar vermesi sizin için anlaşılması güç olarak gözükse de bu gibi tepkiler kişinin sizinle bu durumu paylaşmasını engelleyebilir ve gereken desteğin verilmesindeki yolu tıkayabilir.
  • Zararın farkında olun. Eğer kendine zarar verme davranışının ciddi boyutlara ulaştığını, enfeksiyon riskinin oluştuğunu ve tıbbi müdahale gerektiğini düşünüyorsanız yakınınızın iyiliği için müdahalede bulunun.
  • Tehdit etmeyin. Cezalar, göz korkutmalar, azarlamalar olayı olduğundan daha kötü bir hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Yakınınızın sizinle konuşmasına engel olarak kendine zarar verme davranışının daha ciddi boyutlara ulaşmasına sebebiyet verebilmektedir.
  • Koşulsuz destek sağlayın. Yakınınızın içinde bulunduğu durumu ve neden kendine zarar verdiğini anlayamasanız da ihtiyaç duyduğu anlarda yanında olduğunuzu ve bu süreçte yalnız olmadığını hatırlatın.
  • Ruh sağlığı çalışanlarından profesyonel bir destek alması yönünde bilgilendirin.

Kaynak: The truth about self-harm [Brouchure]. (n.d.) Scotland: Mental Health Foundation

Bize Ulaşın