Kendine Zarar Vermek

Kendine Zarar Vermek

Kendine Zarar Verme Davranışı Nedir?

Kendine zarar verme kişinin zorlayıcı ya da stres oluşturan duygular veya düşüncelerle başa çıkmak için kullandığı bir yol olarak tanımlanmaktadır.
Kişinin kendini bilerek yaralaması, yakması, yaralarını kopartması, gerekenden fazla ilaç yutması… vb. şekillerde gözükebilmektedir. Kendine zarar verme davranışında riskin az ya da fazla olması yapılan eylemin önemini değiştirmemektedir.

İnsanlar Neden Kendilerine Zarar Verir?

Herkes hayatının belli dönemlerinde stres verici olaylar yaşayabilmekte ve bazı zamanlarda bu olayların üstesinden gelmekte zorlanabilmektedir. Kimileri bu durumları aile bireyleri ya da sevdikleri kişilerle paylaşabiliyorken kimileri için bunu paylaşmak bile rahatsızlık verici olabilmektedir. Bizi üzen ya da stres veren durumları kimseyle açıkça paylaşamamak, duygularımızı ve düşüncelerimizi anlatmak için yeterli kelimeler bulamamak dayanılmaz bir acı verebilmektedir.
Kişiler bu acıya dayanamadıkları noktalarda bedenlerine yönelebilmekte ve açıkça ifade edemedikleri ya da paylaşamadıkları duygu ve düşünceleri kendine zarar verme yoluyla ifade edebilmektedir.

Kendine zarar verme davranışı kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bazı faktörler kendine zarar verme davranışında etkili olabilmektedir. Örneğin; ev yaşantısıyla ilgili sıkıntılar, arkadaşlarla yaşanan tartışmalar, zorbalığa maruz kalmak, okul/iş hayatına yönelik baskılar, depresyon, kaygı, önemli değişimlere(iş/okul/şehir/ülke gibi) ayak uydurmada güçlükler, alkol/madde kullanımı. Bu ve bunun gibi birden fazla faktör bir araya geldiğinde var olan kendine zarar verme davranışı daha güçlenebilmektedir.

Bu nedenle, kendine zarar verme davranışını etkileyen faktörlerin bilincinde olmak ve gerektiğinde yardım istemek büyük önem taşımaktadır.

Kaynaklar
Nitkowski, D. & Petermann, F. (2011). Non-suicidal self-injury and comorbid metnal disorders: a review. Fortschr Neural Psychiatr, 79 (1), 9-20.
The truth about self-harm [Brouchure]. (n.d.) Scotland: Mental Health Foundation

Bize Ulaşın