Kokain Bağımlılığı

Kokain Bağımlılığı

Kokain; Güney Amerika’da yetişen, uyarıcı etkisi bulunan Erythroxylon coca  adlı bitkiden üretilen bir maddedir. Kokain, 1914 yılında yan etkileri ve bağımlılığa neden olması göz önünde bulundurulup narkotik sınıfına sokulmuştur.

Kokain, bağımlılık yapıcılığı yüksek bir maddedir. Alınan tek dozdan sonra dahi psikolojik kokain bağımlılığı ortaya çıkabilir. Kokain kullanımının devamlı tekrarlanması sonucu bazı etkilerine yönelik duyarlılık ortaya çıkabilir. Bu duyarlılıklar birçok faktörle alakalı olabileceğinden ne zaman ortaya çıkacakları belli olmamaktadır. Kokain, kişiyi uyarır, canlandırır, keyif verir. Ancak bu etkiler kısa sürelidir ve bir saat içinde sonlanır.

Kullanan kişinin hareketlerinden alındığı hemen fark edilebilen kokain; 30-60 dakika gibi kısa bir zaman içinde etkisini gösterir. Kısa bir süre etki göstermesine rağmen kanda ve idrarda varlığı on güne kadar tespit edilebilmektedir.

Yoksunluk belirtileri arasında ruhsal çöküntü, halsizlik, güçsüzlük, çok uyuma, mutsuzluk hali vardır. Yoksunluk süresi kullanım sıklığı ve miktarına göre değişkenlik gösterir.

Kokainlerin saflığı, satıcılarının kokaine uyguladıkları işlemlerden kaynaklı olarak farklılık göstermektedir. Kokainin kimi zaman amfetamin ile karıştırıldığı da görülmektedir. Toz olarak burundan alınması en çok kullanılan şeklidir; koklayarak burundan alınmasına snorting, çubuk vasıtasıyla buruna çekilmesine ise tooting denilmektedir. Bunun dışında deri altı yahut damar içine IV enjeksiyon; ve sigara içine konularak içilerek (freebasing) kullanılmaktadır. Oral yoldan kullanımı da mümkündür; lakin etkisinin en az olduğu yöntem olduğundan çok ender kullanılmaktadır. En az tehlike arz eden yöntem burundan alınması iken en tehlikeli yöntemler ise IV enjeksiyon ve kokainin saf kokain alkoloidi ile karıştırılıp sigara olarak kullanımı yöntemleridir.

Kokainin direkt alındığı durumlarda kalp anomalileri, serebrovasküler rahatsızlıklar ve ölüm görülebilmektedir.  Uzun dönem kullanımı sonucunda beyin damarlarında tıkanma, beyin kanaması, cinsel iktidarsızlık, baş ağrıları ve burun kanamaları oluşur. Kokain kullanımı,  bronşlar ve akciğerde yarattığı hasarın yanı sıra beyinde de önemli etkileri mevcuttur. Kokain kullanımının damarları daraltıcı etkisi nedeniyle beyin içi kanamalara ve epileptik nöbetelere sebep olduğu gözlenmiştir. Kokain kullanımına bağlı olarak paranoid hezeyanlar ve halüsinasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Kişinin, hayaller görmesi ve herşeyden kuşku duyması psikoz tablosunu andırır.

CRACK (TAŞ)

1980’li yılların ortalarından beri Amerika sokaklarında satılmaya başlayan Crack, kokainin çok etkili bir formudur. İşlenerek kristalimsi bir hal alan kokainin bu formu, vücut tarafından hızlı emilir. Hemen içime hazır, küçük parçalar halinde ve kokainden daha ucuza satılır.

Kokain gibi bağımlılığı hızlı geliştiğinden kullanılan miktarı arttırmak gerekliliği doğar. Kokaine göre daha ekonomik görünen crack, artan kullanım miktarı ile beraber harcanan para giderek artar. Madde temini için suç işlemeye başlama olasılığı yüksektir. Sentetik bir uyuşturucu olduğu için, alınan maddenin her zaman crack çıkmama ihtimalinden dolayı etkisinin ne kadar süreceğini kestirmek zordur. Maddenin etkisi ile kişinin kalp atışları hızlanır, ani kan basıncı ortaya çıkabilir, kalp krizi geçirme riski yükselir. Depresif ruh hali ya da inthara meyilli davranışlar görülebilir.

Bize Ulaşın