EKT

Elektrokonvülzif Tedavi (EKT) nasıl bir işlemdir?

EKT sırasında az miktarda elektrik akımı kafaya verilerek beyinde ortalama 20-30 sn. süren ritmik bir elektrik aktivitesi oluşturulur. Bu akım nöbete neden olur ve bu nöbetler beyindeki düşünce, duygu durum, uyku, iştahla ilgili alanları etkiler. Tekrarlayan tedaviler beyinde kimyasal değişiklikler meydana getirerek, bozulan dengenin eski kimyasal işleyiş düzenine dönmesine yardımcı olur. 1938 yılından itibaren kullanılan EKT, bugün uygulanan tedaviler arasında en eski geçmişe sahiptir ve etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir.

EKT neden uygulanmaktadır?

EKT, Majör Depresif Bozukluk, Bipolar Bozukluk (Depresif ya da Manik Epizod), Psikotik Bozukluk gibi ruhsal hastalıklar nedeniyle ilaç tedavisi alan ancak bu tedaviye yeterince yanıt vermeyen durumlarda, başka tedavi seçeneklerinin uzun zaman alacağı durumlarda, ilaç yan etkileri ya da gebelik nedeniyle ilaç verilemediği durumlarda, yememe, içmeme ya da intihar düşünce ve eğilimleri gibi hayati tehlike yaratacak durumlarda, geçmişte EKT’ye iyi yanıt alındığı durumlarda uygulanmaktadır. Bu tür hastalarda EKT hızlı ve güçlü biçimde sonuç veren, yaşam kurtarıcı bir tedavi olabilmektedir.

EKT ruhsal hastalıktan kaynaklanan belirtileri düzeltmektedir. Bunun dışındaki aile, iş yeri, arkadaşlarla yaşanan sorunları düzeltemez. Ancak ruhsal hastalık düzeldiğinde hastalar bu sorunlarla daha etkili bir şekilde baş edebilirler.

EKT’nin yan etkileri nelerdir?

EKT’den sonra bazı hastalarda şaşkınlık görülebilmektedir, ancak bu durum birkaç saat içerisinde düzelmektedir. Son zamanlarda yaşanan olaylar, kişiler, adres ve telefon numaraları hatırlanamayabilir. Bazı hastalarda bu sorun birkaç haftada düzelmekte iken, bazılarında birkaç ay sürebilmektedir. EKT, hafızada uzun süreli problemlere ve entelektüel kapasitede bozulmaya, mesleki bilgilerin ve genel becerilerin unutulmasına neden olmaz. Hasta tedaviden bir süre sonra normal hayatına geri dönebilir.

EKT’nin ciddi yan etkisi var mıdır?

Anestezi altında yapılan EKT güvenilir bir tedavidir. Ölüm ya da yaralanma ihtimali azdır. Ölüm (1/50.000), elli binde bir oranındadır. Bu oran, örneğin çocuk doğurma sırasındaki ölüm oranından azdır. Özellikle yaşlı, önemli bedensel hastalıkları (hipertansiyon, kalp hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, hipertiroidi gibi) olanlarda yan etki riski artmaktadır. Ancak bunların her birine yönelik tedavi öncesi, tedavi sırasında ve sonrasında özel önlemler alınmaktadır.

Bize Ulaşın