TMS

Transkraniyal Manyetik Stimülasyon Tedavisi (TMS) Nedir?

TMS’da temel olarak, helezonik iki manyetik alan oluşur ve bu manyetik alanlar arasında kalan bölgede küçük elektriksel aktiviteler meydana gelir. TMS, ruhsal hastalıklarla ilgili önceden belirlenmiş bölgelere uygulandığında, buralarda elektrofizyolojik değişiklikler meydana getirerek klinik iyileşme sağlar.Uygulama sırasında manyetik akımı oluşturan bobin (coil) saçlı derinin üzerinden hedef beyin bölgesinin bulunduğu noktaya yerleştirilir. Vücuda herhangi bir girişim olmadan, saçlı derinin üzerinden uygulanır. Psikiyatrik hastalık tanısına göre, hedef bölge ve uygulanacak manyetik akımın şiddeti belirlenir.

TMS Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarında hasta onamı alınarak etkin şekilde uygulanmaktadır.

Günümüzde TMS en sık;

Depresyonda,
Gebelik ve lohusalık dönemi gibi ilaç kullanımının kısıtlı olduğu dönemlerde,
Tedaviye dirençli olgularda psikofarmakolojik tedaviye ek olarak,
Girişimsel tedaviler öncesinde (Elektrokonvulsif tedavi, vagal sinir uyarımı vb.) uygulanmaktadır.

TMS ayrıca;

Anksiyete Bozuklukları,
Şizofrenide İşitsel Varsanılar,
Obsesif-Kompulsif Bozukluk (kompulsif davranışlara yönelik)
Bağımlılık, (Kokain bağımlılığında)
Kulak Çınlaması (tinnitus) gibi alanlarda da uygulanabilmektedir.

TMS Tedavisi Ne Kadar Sürer?

TMS’nun uygulama sonrası görülen etkileri uyarının uygulama yerine, frekansına,(frequency) şiddetine, (intensity) sayısına, (number of trains) ve atım paternine göre değişkenlik göstermektedir.

TMS’da tedavi iki ana bileşene ayrılır: Akut Tedavi ve İdame Tedavisi.

Akut tedavi hastalık şiddetine göre 15-30 seans sürmektedir. Günlük olarak planlanır.

İdame tedavisi ise, hastalığın kişideki etkisine göre değişebilmektedir. Bazı hastalarda idame tedavisine ihtiyaç duyulmazken, bazı hastalara haftada bir kez, ayda bir kez gibi idame tedavileri planlanır. Kısacası, idame tedavi, tamamen akut tedavi sonrası hastalığın yinelemesine ve şiddetine bağlıdır.

TMS’nun Kısa Tarihçesi

• Michael Faraday’in 1831 yılında manyetizmadan elektrik üretilebildiğini kanıtlaması, bilimde yeni bir pencere açmış ve jeneratörlerin temelleri bu prensip üzerine atılmıştır. tTMS teknolojisi de bu bilimsel pencerenin günümüzdeki sonuçlarından biridir.

• 1985 yılında Anthony Barker ve arkadaşları TMS cihazını geliştirdiler. Bu cihaz yardımıyla beyinde uyarı gerçekleştiriliyor, bu uyarı da el ve ayaklardaki hareket ile gözlemlenebiliyordu.

• tTMS’nun (tekrarlayan transkraniyal manyetik uyarım) klinik kullanımına ilk kez 2002 yılında Kanada’da onay verildi.

• Tekrarlayıcı Transkraniyal Manyetik Uyarı (tTMS) psikiyatri alanında 2008 yılında FDA tarafından tekrarlayıcı Majör Depresif Bozukluk Tedavisi için onay almıştır.

Sonuç Olarak;

TMS yan etkisinin olmaması ve yüz güldürücü klinik sonuçlarıyla klinisyenlerce sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Bize Ulaşın