OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NE ZAMAN OLMALI?

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM NE ZAMAN OLMALI?

Okul öncesi eğitim vakti geldiğinde ebeveynleri en çok kaygılandıran konulardan biri, okula başlama yaşının ne olduğudur. “Henüz erken mi, biraz daha büyüsün mü, çok küçük vermesek mi? derken ebeveynler doğru yaşa karar vermekle ilgili kaygılı bir sürecin içine girerler.

Yapılan çalışmalarda 30 aydan sonra çocukların ebeveynlerinden yavaş yavaş ayrılmaya hazır olduğunu belirtmektedir. Buna ek olarak 30 aydan önce de çocukların ebeveynlerinden ayrı birkaç saat geçirmesinin sağlıklı bir ayrılma sürecinde faydalı olabileceği belirtilmektedir. Bu noktada okula başlama yaşı ile ilgili yön verecek en önemi ipucu, ebeveynlerin çocuklarını doğru gözlemlemesi ve çocuklarının hazır olup olmaduklarının dikkate almalarıdır.

Üst üste gelen hastalıklar okula başlamayı erteler

“Çok hastalanıyor, evde bakıcı var zaten, daha derdini anlatamıyor” gibi nedenleri ebeveynlerden sıkça duyarız. Ev ortamı dışında bir yerin çocukları için henüz uygun olmadığı kaygısı ebeveynlerde sıklıkla görülür. Bu noktada ayırt edilmesi gereken ebeveynin kaygısı ile var olan durumun düzeyidir. Yani bu gerçekten benim kaygım mı, yoksa çocuğumla ayrılmaya hazır olmadığımdan mı bu gerekçeler aklıma geliyor? Sorularının cevaplarını ebeveynlerin bulmaya çalışması gerekir.

Okula gönderme yaşı konusunda ebeveynler kimi zaman objektif karar vermekte zorlanabilirler, çocuk için okul sürecinin hem duygusal hem bilişsel hem de fiziksel olgunluğun beklenen düzeyde olması gerekmektedir. Bu üç aşama için gerekli gözlemde zorlandığınızı düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım almak bu uzun okul döneminin daha sağlıklı bir şeklide başlamasına katkı sağlayacaktır.

Bize Ulaşın