Otizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Otizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

OTİZM NEDİR?

Bazen yaşamın ilk yıllarında, bazen doğumdan itibaren görülmeye başlayan gelişimsel farklılık olarak adlandırılabilir.  Otizm belirtileri genellikle erken dönemde görülmeye başlanırken, bazen de normal seyreden gelişim sürecinde gerileme veya aksaklıklar şeklinde de görülebilir. Çocuğun ilişki kurmaması, akranları ile oynayamaması, seslenince ismine bakmaması, göz teması kurmaması, parmakla istediği nesneleri gösterememesi, dönen nesnelere aşırı ilgi duyması, çevreye karşı ilgisiz olması, konuşma problemleri yaşaması, tekrarlayıcı hareketlerinin olması, rutinlere karşı aşırı bağlılık göstermesi, ses-koku-tatlara aşırı hassasiyet duyması, temastan hoşlanmaması gibi temel belirtiler otizm adına destek almanız gerektiğini göstermektedir.

Tedavi sürecinde amaçlanan çocuğun sosyal ve bireysel becerilerini geliştirmektir. Bu nedenle kişiye özel hazırlanan bireysel terapiler, duyu bütünleme seansları, konuşma terapileri, otizme eşlik eden diğer durumlar için ilaç kullanımları ve tabii ki aileye verilen özel bilgilendirmeler ve destek çalışmaları otizm tedavisi için çok önemlidir.

Erken teşhis ile doğru eğitim uygulanan çocukların yaklaşık %50'sinde otizm belirtilerinin kontrol altına alınabildiği, uzun dönem verimlilik sağlanabildiği bilinmektedir. Bu nedenle doğru teşhis ve tedavi için bu alanda uzman kişi ve kurumlara başvurulması gerekmektedir.

PEKİ OTİZM NE DEĞİLDİR?

 • Otizmli çocukların hepsi üstün zekalıdır.

 • Her konuşmayan çocuk otizm spektrumundadır.
 • Otizm ve down sendromu aynı şeydir.
 • İlaçla düzelir.
 • OKUYAMAZLAR!
 • Acı hissetmezler.
 • Büyüyünce geçer.
 • Babası da 5 yaşından sonra bir anda konuştu, o da konuşur.
 • Telefonda tüm oyunları oynayabiliyor.
 • Bizle oynamaktan hoşlanmıyor, tek başına daha çok keyif alıyor...

Yanlış bilinen bu tabuların içinde en çok zorlandığımız ve maruz kaldığımız yer; Okumak ve eğitim hakkı!

Tüm bunlardan yola çıkarak Aksaray ilinde otizlimli çocukların ve ailelerinin maruz kaldığı ayrımcılığı, zorbalığı ve stigmatizasyonu (etiketleme) üzülerek takip ettik.  Yaşanan olaylar, hem otizimli çocukların hem de ailelerinin psikolojik bütünlüğünü sarsan, hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı niteliktedir.

Unutulmamalıdır ki;

 1. Eğitim alma hakkı herkes için geçerli bir haktır ve ihlal edilmez. 
 2. Çocuğa yönelik duygusal istismar teşkil eden davranışlar suçtur ve cezai yaptırımı vardır.

Ayrımcılığı ve zorbalığı azaltmanın ilk adımı gruplar arası teması arttırmak, kendinden farklı olanı tolere etmektir. Temas etmeden, kabul etmek mümkün değildir. Biz ruh sağlığı çalışanları olarak otizlimli çocuk ve ailelerin yanındayız ve yaşanan olayların takipçisiyiz.

Psikolog Begüm Sevinç - Psikolog Neslihan Turan

Bize Ulaşın