PANİK ATAK İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİM?

PANİK ATAK İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİM?

Olduğunuz Yerde Kalın

Panik atak yaşadığınızı hissettiğiniz zamanlarda bulunduğunuz ortamlardan ayrılmamak önem taşımaktadır. Eğer araba kullandığınız bir zamanda panik atak geçirdiğinizi hissederseniz arabanızı kenara çekin ve içerisinde bekleyin.

Odaklanın

Panik atak esnasında dikkatinizi sizi endişelendirmeyen ve görmekte zorlanmayacağınız nesnelere yöneltin. Örneğin, saatinizde yelkovanın hareketlerini takip edebilir veya bir market alışverişindeyseniz reyonlardaki ürünlere dikkatinizi verebilirsiniz.

Yavaş ve Derin Nefes Alın

Panik atak sırasında veya kaygı anlarında normalde olduğundan daha hızlı ve düzensiz nefes alıp verilmektedir. Bu nedenle yavaş ve derin nefesler alıp verin. Nefesinizin akışına odaklanarak normale dönünceye dek bunu devam ettirin.

Panik Atak ile Savaşmayın

Panik atak ile inatlaşarak bir savaş haline veya çekişmeye sürüklenmek fayda sağlamak yerine kaygı hissinin daha da yoğun hissedilmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle, panik atak ile savaşmak yerine yaşanan atağı kabul ederek ve panik atağın belirtilerinin zamanla azalacağını ve sonunda da geçeceğini kendinize hatırlatabilirsiniz.

Spor Yapmaktan Çekinmeyin

Panik atak yaşayan kişiler çoğu zaman spor yaptıklarında atak benzeri belirtiler göstereceklerini düşündükleri için spor yapmayı bıraktıklarını ifade etmektedir. Ancak, düzenli spor yapmak vücutta serotonin adı verilen bir kimyasalın salınımına yardımcı olarak kasların gevşemesine ve de kişinin rahatlamasına imkan sağlamaktadır. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yoga ve pilates yapmak panik atakların ortaya çıkışını azaltacaktır.

Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

Kan şekeri seviyelerindeki düzensizlik panik atakların ortaya çıkışında rol oynamaktadır. Sigara, alkol, yağlı ve şekerli gıdalar kan şekerindeki dengesizliğe katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, içerisinde meyve ve sebzelerin yer aldığı öğünlerden oluşan sağlıklı ve düzenli bir beslenme rutini panik atakların gelişimine engel olmaktadır.

Bize Ulaşın