PANİK ATAK NEDİR?

PANİK ATAK NEDİR?

Panik hepimizin zaman zaman karşılaştığı ve bize pek de yabancı olmayan bir durum. Örneğin; tam taksiye binmişken cüzdanınızı evde unuttuğunuzu fark ettiğinizde, sınav sırasında sorulara bakıp herhangi birine yanıt veremeyecek olduğunuzu düşündüğünüzde ya da salyalarını akıtarak koşan ve hırlayan bir köpeğin size doğru koştuğunu gördüğünüzde paniklemiş hissetmeniz olağan bir tepkidir ve etkisi kısa bir süre içinde ortadan kaybolmaktadır.

Panik atak, yukarıda bahsedilen panik tepkisi ile benzerlik taşısa bile bazı noktalarda farklılık göstermektedir:

  • Panik atak oldukça yoğun ve baskın bir his yaratmaktadır.
    Beklenmedik bir şekilde ve birdenbire ortaya çıkabilmektedir. Yukarıda bahsi geçen durumlar gibi belirgin bir olaya bağlı olmadan yaşanabilmektedir.
  • Panik birkaç dakika içinde ortadan kaybolurken yaşanan atak daha uzun süre devam etmektedir.
  • Yaşanan yoğun ve şiddetli fiziksel belirtiler kişide çok kötü bir şeyin yaşanıyor düşüncesini ortaya koyabilmektedir. Mesela, kalp krizi yaşadığını düşünmek gibi.
  • Atağın etkisi azalsa bile yaşanan deneyimin etkisi kişide huzursuzluk, bitkinlik ve tetikte olma hislerini yaratabilmektedir.Panik atak sıklıkla rastlanan bir durumdur ve pek çok kişi hayatlarının bir döneminde panik atak yaşadıklarını ifade etmektedir.  Bu nedenle, yaşanan panik ataklar tehlikeli değildir ve kötü bir şeyin olacağı yönünde bilgi vermemektedir.

    Kaynak
    Nhs.uk. (n.d.). Are you having panic attacks? – Stress, anxiety and depression – NHS Choices. [online] Available at: http://www.nhs.uk/Conditions/stress-anxiety-depression/Pages/understanding-panic-attacks.aspx [Accessed 24 Aug. 2016].

Bize Ulaşın