Ramazan Ayında Sağlık için Sağlıklı Beslenmek

Ramazan Ayında Sağlık için Sağlıklı Beslenmek

Ramazan ayı hem bedenen hem de ruhen arınma ayı olarak değerlendirilir. Çoğu birey de ramazan ayında oruçla birlikte zayıflayacağını düşünmektedir. Bu yüzden de ramazan ayı yaklaşırken en çok sorulan soruların başında ramazanda ne yemeliyiz, ne yaparsak kilo almayız, tok kalmak için hangi besinleri tercih etmeliyiz gibi sorular gelir. Evet ramazan ayında beslenme şeklimize normalde dikkat ettiğimizden çok daha fazla dikkat etmeliyiz, çünkü 17-18 saat süren ciddi bir açlık ve susuz kalma söz konusudur. Özellikle de ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle de ramazanda beslenme şeklimiz büyük önem taşır.

Peki ramazan ayında sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Çoğu birey uzun süren açlık nedeniyle öğünlerde normal de tüketmesi gerekenden 2-3 kat daha fazla besin tüketmektedir. Bu yüzden de ramazan aynında beslenme şeklimiz, yediğimiz yiyecekler ve öğün sayımız büyük ölçüde değişir. Ramazan ayının diğer bir önemli noktası ise uzun süreli açlık olması nedeniyle normalde yaptığımız öğün sayısının azalmasıdır. Azalan öğün sayısını sadece iftar yaparak tek öğüne indirmemek gerekir. Bu yüzden iftar ve sahur arasında kalan az vakti ara öğün olarak değerlendirmemiz önemlidir. Bu ara öğünde de mevsim gereği porsiyon kontrolü yapılarak meyve, kuru meyve, kuru yemiş ve haftada en fazla 2 gün sütlü bir tatlı tüketilebilir. Diğer bir tercih olarak da ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesiyle bu ara öğünde haftada 2 kez dondurma tüketimi yanında mevsim meyvelerinden biri ile birlikte önerilebilir. Burada önemli olan nokta porsiyon kontrolüdür.

Ramazan ayının bitimiyle de bireylerde kilo problemi göze çarpar. Uzun süre açlıktan sonra yapılamayan porsiyon kontrolleri ve aç kalma korkusuyla gereğinden fazla yemek yemek görülen problemlerdendir. Bu yüzden de ramazan ayı boyunca 3 öğün yaparak hem aç kalmadan hem de kilo almadan ramazan ayını bitirebilmek önemlidir.
Ramazan ayında beslenmemizde unutmamamız gereken en önemli nokta; kaç öğün yaparsak yapalım almamız gereken protein, karbonhidrat ve vitamin miktarı aynıdır. Bu yüzden de sahur ve iftara almamız gereken bu miktarları orantılı olarak ayırmamız gerektiğini unutmamamız ve öğünlerde porsiyon kontrolü yapmamız gerekir.

Sağlıklı ve mutlu ramazanlar…

Bize Ulaşın