Ramazan Bayramında Beslenmek

Ramazan Bayramında Beslenmek

Ramazan ayının başlamasıyla beslenme düzenimiz bir hayli farklılaşmıştı. Geç ve fazla yenilen iftar yemekleri… Yaklaşık 17 saat süren açlık… İftarla sahur arasının az olması sebebiyle acıkmadan bile yapılan sahur… Değişen düzene adapte olduk olacağız derken 11 ayın sultanı Ramazan Ayı’nın da sonuna geldik. Şimdi herkesi bir bayram telaşı aldı… Memleketlere gidilecek, aileler, büyükler ziyaret edilecek derken yine kurulan zengin sofralarda buluşulacak. Özlenen memleket lezzetlerine de hayır demek olmayacak elbet hele bir de sizin için özenle yapılmışsa yememek imkânsızlaşacak. Ramazan ayında ise o kadar aç durup da bütün bu lezzetlere hayır demek ne mümkün değil mi?
Peki biz ne yapmalıyız? Bizim için özenle yapılan yemeklere hayır mı demeliyiz? İşte tam da bu noktada beslenme üzerine biraz konuşmak gerekiyor. Ramazan ayındaki aç kalınan saatlerin, günlerin acısını aman bayramda fazla yemek yiyerek çıkarmayın. Özellikle değişen düzen, yavaşlayan metabolizma ve bağırsak hareketlerini unutmayın. 1 ay boyunca dinlenen vücudunuza 3 günde her şeyi yiyerek yüklenmeyin.

Öncelikle tatlılara dikkat edin, her ne kadar sizin için yapılmış olsa da kendi sağlığınız için hayır demeyi bilmek gerekiyor. Gidilen her evde tutulan çikolata veya şekeri yanınıza alın ama tüketmeyin. Şerbetli, hamurlu dediğimiz ağır tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun. Hem yavaşlayan mideniz için hem de metabolizmanız için bayramda tatlı porsiyonlarına dikkat etmeniz gerekir. Bayramda günde 1 porsiyondan fazla tatlı, şerbetli değil sütlü, tercih edin. Şerbetli tatlının yerine günde 2 porsiyon dondurma da tüketebilirsiniz. Ama unutmayın ki tatlı kan şekerinizi aniden yükselteceği için vücudunuzun dengesini bozar, bağışıklık sistemine zarar verir. Bu yüzden de tatlı tüketiminizi sınırlandırın ve her gittiğiniz yerde tüketmeyin.

Yemeklerde ise fazla ve ağır sosları tercih etmeyin. Midenizi yormayan, yavaş sindirilebilen, zeytinyağlı ve sebzeli yemekler tercih edin. Bayram sabahına hafif kahvaltılarla başlayın ve gün içerisinde az ve sık öğünler tüketmeye çalışın. Ramazanda değişen beslenme düzenini birden değiştirmeyin, yavaş adımlarla eski haline getirin. Su tüketimine dikkat edin ve bu sıcak yaz aylarında tutulan oruçlarda kaybedilen minerali yerine koymak adına günde 1 şişe maden suyunu mutlaka tüketin.

Sağlıklı ve mutlu bayramlar…

Bize Ulaşın