Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayında öğün sayımızın azaldığı gerçektir ve neredeyse 2 öğüne düşmektedir. Hatta çoğu kişi sahur yapmayarak günde 1 öğün beslenerek ramazan ayını geçirmektedir. Sahur yapılmadığı zaman uzun açlık sonucu iftarda daha çok yeme isteği görülür. Bunun dışında da açlığa bağlı sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin uzun süre aç kaldıktan sonra düşen kan şekeri ile birlikte bayılmalar görülebilmektedir. Diğer bir nokta ise ramazan ayında vücudun susuz kalmaması için özellikle sahurda su içeriği yüksek besinleri tüketmekten geçmektedir.

Peki sahurda ne tüketmeliyiz diye sorulacak olursak öncelikle uzun süre açlığı önlemek için protein içeriği yüksek besinleri mutlaka tüketmemiz gerekir. Özellikle haşlanmış yumurta, gün aşırı olarak tüketilmelidir, ve peynir sahur sofralarının olmazsa olmazlarından olmalıdır. Peynirin de çok tuzlu olmamasına dikkat etmek gerekir, çünkü fazla tuz alımı susuzluğa sebep olmakla birlikte yaz aylarında vücutta ödem oluşmasına da neden olmaktadır. Proteinlerin bir diğer kaynağı olan süt ise sahurda mutlaka 1 fincan tüketilmelidir. Çünkü içilen 1 bardak süt içerisindeki ‘’Laktoz’’ dediğimiz süt şekeri açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Sahurda beslenmemizde dikkat edeceğimiz diğer bir nokta ise tokluk için karbonhidrat alımıdır, sahurda 3-4 dilim kadar yiyeceğimiz tam tahıllı veya çavdarlı ekmekler uzun süreli toklukla beraber yüksek lif içeriğinden dolayı bağırsaklarımızın iyi çalışmasını da sağlar. Bununla birlikte tam buğday ekmeği veya kepek ekmek hem uzun süre tok tuttuğu hem de glisemik indeksi düşük olduğu yani kan şekerini ani yükseltip aniden gelen acıkma hissine sebep olmadığı için tercih edilmelidir.

Sahurda susuzluğumuzu gidermek için ise bol bol maydanoz, salatalık, dereotu, kıvırcık gibi su oranı yüksek olan sebzelerin yanında cacık, komposto, yoğurt gibi sıvı besinleri de tüketmemiz gerekir. Bu sebzelerin yanında sahurda bol su içeren meyvelerden karpuz, kavun gibi mutlaka tüketmeliyiz.

Bize Ulaşın