Susamadan Su İçmeli Miyiz?

Susamadan Su İçmeli Miyiz?

Susamadan su içmeli miyiz? Sorusu özellikle yaz aylarında sıkça sorulan sorular arasındadır. Bu durumu açıklamak gerekirse birey susadığında vücut, sıvısının yüzde 1’ini kaybetmiş demektir. İnsan bedeninin ¾ ‘ünün su olduğunu düşünürsek %1 sıvı kaybı ciddi bir rakamdır. Yapılan araştırmalara göre vücut sıvısı yüzde 10 azalırsa hayati tehlike söz konusudur. Yüzde 20 azalması ise ölümle sonuçlanır. Vücudumuz su kaybetmeye başladığında vücut tuz yoğunluğu artar ve beyindeki susama merkezi uyarılır. Bu demek oluyor ki susadığınız anda vücut gerçekten su kaybetmiştir ve size sinyal vermektedir. Dolayısıyla da bireyler susamayı beklemeden su tüketmelilerdir. Özellikle de terlemenin yoğun olduğu yaz aylarında sıvı tüketimi önemli rol oynamaktadır.

Bireylerin sıvı ihtiyacı yaşa, cinsiyete, kas miktarına, hastalık haline ve çalışılan işe bağlı olarak değişse de kabaca kişinin ağırlığından kilo başına 30 cc olarak hesaplayabiliriz. Örneğin; 60 kilo olan bir bireyin 1 gün içerisinde tüketmesi gereken sıvı miktarı 1800cc (1.8litre) dir. Bu sıvı ihtiyacının yarısı meyvelerden, sebzelerden yani besinlerden sağlanırken en az yarısının da su olarak tüketilmesi gerekir. Özellikle sıcaklığın 30 derecenin üzerine çıktığı yaz aylarında her 2 derece artış için günlük su tüketimimize 2 su bardağı eklememiz gerekmektedir.

Peki susadığımız halde yeterli sıvı alamazsak ne olur? diye soracak olursak; Vücudun sıvı kaybının yerine konmaması hali ‘’Dehidrasyon’’ olarak adlandırılır. Yeterli miktar sıvı alamadığımızın en iyi göstergesi idrar rengidir. İdrar rengi koyu ise bu yeterli miktarda sıvı alamadığımızı gösterir. Böyle bir durumda huzursuzluk hissi, iştahta azalma ve ciltte kuruma bireylerde görülen problemlerdendir. Eğer sıvı kaybı ilerlerse idrar miktarında azalma ve renginde koyulaşma, ağızda kuruluk, açıklanamaz yorgunluk ve performans kaybı, baş ağrısı, ayağa hızlı kalkıldığında baş dönmesi ve keyifsizlik baş gösterir. Sıvı alımı görülen bu problemlere rağmen tamamlanmazsa kişide uykuya eğilim, bulantı ve bacaklarda karıncalanma başlar. Sıvı kaybı ilerlediğinde ise kaslarda istemsiz kasılmalar, görüşte bozulma gerçekleşir.

Sıvı kayıplarını önlemek ve gün içerisinde yeterli miktarda su almak için kilonuza göre almanız gereken sıvı miktarını hesapladıktan sonra bu miktarı öğünlere bölerek içmeye özen gösteriniz. Çantanızda, arabanızda, ofisinizde masanızda görebileceğiniz ve ulaşabileceğiniz yerlerde mutlaka su bulundurunuz. Birkaç yıldır yazın sıcak aylarına denk gelen ramazan ayında da oruç tutarken en büyük problemlerden birisi susuzluktur. Bu ayda özellikle iftar ile sahur arasında tüketmeniz gereken miktarda suyu dengeli bir şekilde dağıtarak tüketiniz.

Suyu tüketmekte zorlananlar içinse içerisine nane yaprağı, limon kabuğu, çubuk tarçın, tane çilek atıp suyunuzu aromalandırarak keyifle tüketebilirsiniz.

Bize Ulaşın