Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı

Bilgisayar ve internet  insanlar için aktif bir eğlence aracı. İnternet ve bilgisayar size ne isterseniz onu verir. Eğlenceye bulunduğunuz yerden, zahmete girmeden dahil olmak teknoloji bağımlılığını ve internet bağımlılığını beraberinde getiriyor.

İnternette seçenek çok. Sayısını kimse bilmiyor. Kaç adet sitede aradığınızı bulma şansınız var, onu bile bilemiyorsunuz. Bu “bilemezlik” de aslında insana çekici gelebilir. Bir adım sonra ne var, merakı artırıyor. İnternette istemediğiniz takdirde sizi bekleyen seçenek sayısı, kaybettiğinize üzülmenize neden olmuyor, belki de sevinmek için bir neden olabiliyor!

İnternette kim olmak istiyorsanız o olabilirsiniz. Kendi kimliğinizi tehlikeye atmadan yaşabilirsiniz.

Bir grubun parçası olabilirsiniz. Arkadaşlarınız, dostlarınız, yakınlarınız vardır. Hiçbiri gerçek kimliklerinde olmayabilir ama olsun! Binlerce kişi aynı anda aynı oyunu oynayabilirsiniz.

Teknoloji bağımlılığı, düşünce yapısından ve davranış örüntülerinden kaynaklanır ve bu düşünceler çeşitli davranışların derinleşmesinde veya uyumsuz davranışların kalıcı hale gelmesinde rol oynar.

Bazı görüşlere göre sorunlu teknoloji ve internet kullanımı çevirimiçi ortamdaki eylemleri kontrol etmede güçlük olarak nitelenir ve genellikle aşağıdaki beş özellikle tanımlanır;

– kişi internet kullanımını sonlandırmaya niyetlense de, buna devam eder,

– internet kullanımı kişinin düşünce ve davranışlarını yönetir,

– internet kullanımı imkansız hale geldiğinde kişi hoş olmayan duygular hisseder,

– interneti olumsuz duygulardan kaçmak için kullanır,

– internet kullanımı kişinin başkaları veya kendisiyle çatışmasına neden olur.

Hem günlük internet kullanımı, hem de sorunlu internet kullanımı kişilerin sosyal bağlamlarıyla ilişkilidir. Yani aile ve arkadaşlardan sosyal destek görememe, ve/veya arkadaşları tarafından sosyal açıdan tecrit edilme kişinin günlük kullanımdan sorunlu internet kullanımına geçmesine olanak sağlar, çünkü internette bulunan sosyal ilişkiler ve pekiştirme kişinin sanal sosyal yaşamında kalma ihtiyacının artmasına neden olur.

Ergen, interneti sorunlu bir biçimde kullanmaya başladığında, günlük yaşamdaki sosyal ilişkileri sürdürecek zaman ve enerjisi olmayacaktır ve bu da yalnızlık, depresif ruh hali ve düşük benlik algısı yaşama riskini artıracaktır.

Bize Ulaşın