Tüm Yazılar

Bağımlılığın Ötesi: Kripto Para Bağımlılığı

Tarih : 13 Aralık 2021

Moodist Bilgi Bankası | Broşürler

Tarih : 04 Kasım 2021

Üniversite Sınavına Girecek Öğrencilere Tavsiyeler

Sınav öncesinde ve sınav sırasında kaygınızı yapıcı şekilde kullanabilmeniz için bazı önerilerimiz var:

Tarih : 14 Haziran 2021

Erotomani Nedir?

Halk arasında “Karşılıksız Aşk Sendromu” ve “Eros Hastalığı” olarak bilinmekte olan erotomani; kişinin yüksek statü sahibi bir kişi tarafınca sevildiğine inanmasına yönelik sanrıları içerisinde barındıran bir sendromdur.

Tarih : 08 Mart 2021

DUMPİNG SENDROMU NEDİR? TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Dumping sendromu, 1913’lerde peptik ülser, mide kanseri tedavisi için yapılan ameliyatların, günümüzde ise artan bariatrik cerrahi işlemlerin komplikasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tarih : 31 Aralık 2020

Çocuğumu Ne Zaman Psikoloğa/Psikiyatriste Götürmeliyim?

Gebelik döneminden çocuğun daha büyük yaşlarına kadar tüm psikolojik durumlarda çocuk ergen psikiyatristi/psikoloğu çocuğun, ailenin yanında bulunabilir ve onlara destek olabilir. Bir çocuk ve ergen psikoloğu/psikiyatristi 0-18 yaş aralığındaki tüm çocuklara psikolojik destek hizmeti verebilir.

Tarih : 14 Ekim 2020

Bipolar Bozuklukta Mevsim Geçişlerinin Etkisi

İki uçlu duygu durum bozukluğu, bipolar affektif bozukluk, manik depresif bozukluk gibi isimlerle de bilinen bipolar bozuklukta ise durum bu aşina olduğumuz iniş ve çıkışlardan biraz farklıdır. Burada söz konusu olan birkaç saat veya bir iki gün süren bu dalgalanmalar değil de, bir haftadan daha uzun süren, bazen birkaç aya kadar uzayabilen ve kontrol edemediğimiz ama olmadıkları dönemlerde de olağan hayatımıza devam edebildiğimiz iniş-çıkışlardır.

Tarih : 29 Eylül 2020

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri

Hayatta bazı şeyler yolunda gitmediğinde birtakım stres tepkileri veririz. COVID-19 pandemisi hepimizde zorlayıcı duygu ve düşüncelere yol açtı. “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Her şey daha kötüye gidecek! Virüsü bana da bulaşacak! Yakınlarıma bulaştıracağım!” gibi felaket içerikli düşüncelerin yol açtığı korku ve kaygı ile kuşatıldık. Elimizden bir şeyler gelmemesi ile ilişkili çaresizlik, geleceğe yönelik umutsuzluk, sevdiklerimizi kaybetme ihtimaline ve belirsizliğe karşı yoğun duygularımız hem evde kaldığımız sosyal izolasyon sürecinde hem de yeni normalimizde psikolojik sağlığımızı etkilemeye devam ediyor:

Tarih : 14 Ağustos 2020

Kurban Bayramı Çocuklar için Travmaya Dönüşmesin

Kurban Bayramı çocukların ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu noktada ailenin ilk olarak “kurban kesimi”nin çocuklar üzerindeki etkiyi bilmesi sonra da neler yapabileceklerine odaklanması çok önemlidir.

Tarih : 22 Temmuz 2020

Koronavirüsün Beyin Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Koronavirüs salgını sırasında bildirilen raporlar, hastalığın sadece solunum yollarını değil, nörolojik sistemleri de etkilediğini ortaya koymaktadır.

Tarih : 10 Temmuz 2020

Bize Ulaşın