UYKUSUZLUK (İMSOMNİA)

UYKUSUZLUK (İMSOMNİA)

Uyku sizin için bir problem haline mi geldi? Yatağa girdiğinizde uyuyamıyor musunuz? Uykusuzluk hayatınıza hükmetmeye mi başladı?
Peki, şu sorulara bir göz atalım.

 • Gece boyunca uyanıyor ve tekrar uyuyamıyor musunuz?
 • Yatağa uzanıyor ve gece boyunca yatakta dönüyor musunuz?
 • Uyuyamayacağınızdan dolayı gece yatağa gitmekten korkuyor musunuz?
  Eğer bu sorulara “evet” yanıtı veriyor iseniz uykusuzluk (imsomnia) problemine sahip olabilirsiniz.
  O halde uykusuzluk dediğimiz şey nedir?
  Uykusuzluk (imsomnia) uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta zorluk çekmekle görülen bir uyku bozukluğu olarak tanımlanabilir.
  Herhangi bir kişi uykusuzluk problemi yaşayabilir. Ancak bazı kişiler bu durumla daha sık karşılaşır. Kim bunlar?
 • Yetişkinler
 • Kadınlar
 • Stres altındaki insanlar
 • Medikal/mental sağlık problemi olan kişiler

  Peki, niye uykusuzluk problemi yaşarız?

  Bunlardan ilki uyku engelleyici apne olabilir. Diğer bir sebep ise huzursuz bacak sendromu. Ayrıca depresyon, ağrı ve bazı medikal problemler de uykusuzluğa neden olabilmektedir.

 • Uyku Engelleyici Apne:  Uyku engelleyici apne sıklıkla görülen bir uyku bozukluğudur. Eğer uyku apnesine sahip iseniz havayollarınızın bir kısmı veya tamamı tıkanmış olabilir. Hava kanalları oksijen ile temas etmediğinde sıklıkla uyanır ama bunu hatırlamazsınız. Yüksek sesli horlama, gündüz uyku hali, sabahları görülen baş ağrısı sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.
 • Huzursuz Bacak Sendromu: Daha çok bacaklarda hareketle hafifleyen uyuşma ve rahatsızlık şikâyetlerinden oluşan bir sendromdur. Dinlenme durumlarında ve sıklıkla akşam/gece vakitlerinde ortaya çıkması bu kişilerde ciddi uyku bozukluklarına neden olabilmektedir.Başka medikal problemler de uykusuzluk problemi yaşanmasına neden olabilmektedir. Depresyon bunlardan biridir. İnsanlar depresyonda iken sıklıkla uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta problem yaşamaktadır. Depresyon belirtileri ise sıklıkla yapılan işlerden zevk almama ve eğlenmeme şeklinde kendini gösterir. Ayrıca enerjisiz ve bitkin bir hâl durumu da vardır.
  Ağrı durumlarında da uykusuzluk problemine rastlanılır. Özellikle kanser gibi kronik ağrıları olan hastalıklarda uykusuzluk sıklıkla kendini gösterir.

   

  Uyku bozuklukları nasıl tedavi edilir?

  Bu durum ilaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilebilmektedir.
  Medikal Tedavi (ilaç): Reçeteli veya reçetesiz ilaçlar kullanılabilmektedir. Modern uyku ilaçları güvenli ve uykusuzluk tedavisinde etkilidir.
  Bilişsel Davranışçı Terapi: Stres önleyici ve azaltıcı programlar ile terapi programı düzenlenebilmektedir. Sıklıkla ilaç ve bilişsel davranışçı terapi kombine tedavi şeklinde uygulanmaktadır.
  Nelere dikkat etmeliyiz?

 • Öncelikle kafein kullanımına dikkat etmeliyiz. Kafein beyni uyarır ve uykuya müdahale eder. Günlük düzenli kullanımlarda uyku problemlerine yol açar. Günlük 200 miligramdan fazlası zararlıdır.
 • İkinci olarak yatağa girmeden yarım saat önce tüm elektronik aletleri kapatmaya özen gösterin.
 • Son olarak odanızı karanlık tutun ve oda sıcaklığını ayarlayın. Gerekirse göz maskesi de kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.aasmnet.org/resources/pdf/products/understandinginsomnia_web.pdf

Bize Ulaşın