YAYGIN KAYGI BOZUKLUĞU

YAYGIN KAYGI BOZUKLUĞU

Çevremizde kendini “aşırı evhamlı” olarak tanıtan veya yakınları tarafından bu şekilde bilinen kişilere sıkça rastlarız. Çoğu zaman da aşırı evhamlı olma hali bir karakter özelliği şeklinde görülüp bu durumun aslında ruhsal bir bozukluk; yaygın kaygı bozukluğu olabileceği gözden kaçırılmaktadır. Bu durumda kişi ve yakınları bir yardım almak yerine bu durumu normalize ederler bu da yaşam kalitelerinin düşmesine neden olur.

Çok küçük bir neden veya nedensiz bir şekilde sağlık, aile veya iş gibi alanlar için yoğun ve kontrol edilemez bir endişe haliniz varsa ve bu durum süreklilik gösteriyorsa aşırı evhamlı olarak tabir edilen tablo aslında psikiyatrik rahatsızlık türü olan yaygın kaygı bozukluğudur.

Yaygın kaygı bozukluğu sıkça rastlanılan bir kaygı bozukluğu türüdür ve süregelen bir şekilde gerginlik ve endişe ile karakterizedir. Bu kişiler eve bir misafir gelmesi, ya da herhangi bir randevuya yetişme gibi gündelik olaylar karşısında dahi telaşlı bir tablo çizerler. Bunun yanı sıra yakın çevreleri hakkında da duydukları endişe hem kendileri hem de diğerleri için çok yorucu bir süreç olur.

Örneğin, çocuğu arkadaşlarıyla dışarıda vakit geçirirken kısa aralıklarla kontrol etme ihtiyacı duyan anne veya çocuğunun eve geç gelmesiyle sebepsiz bir şekilde başına kötü bir şey geldiğini düşünmekten kendini alıkoyamayan bir kişi için yorucu olan bu süreçten yakınları da payına düşeni alır. Otomatik ve kontrol edilemez şekilde oluşan bu felaket senaryolarına çoğu zaman kas gerginliği, çabuk yorulma, uyku düzeninde değişme, odaklanmada güçlük gibi yakınmalar da eşlik edebilir.

Yaygın kaygı bozukluğunda çoğu zaman tedaviye geç kalınır ya da ortaya çıkan bedensel yakınmalar nedeni ile başka alanlardaki hekimlere başvurulur. Fakat bilinmelidir ki, işlevselliğimizi bozacak şekilde ortaya çıkan kaygının sonuçlarında oluşan problemler nedeni ile ruh sağlığı alanında uzmanlaşmış kişilere başvuru yapılmalıdır. Özetle, normalden sapma gösteren bir kaygı durumunuz varsa, mevcut kaygı sizi ayakta tutmak yerine hayatınızı daha da zorlaştırıyorsa bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Bize Ulaşın