YEME BOZUKLUĞUNUN DİĞER TÜRLERİ

YEME BOZUKLUĞUNUN DİĞER TÜRLERİ

Yeme bozukluğunun yaygın görülen türlerinin yanında çok sık görülmese de toplumda görülen diğer türleri de bulunmaktadır. Bunlar;

Ortoreksiya Nevroza:

Ortoreksiya nervoza sağlıklı beslenme takıntısı olarak tanımlanmakla birlikte, kişinin yaşantısına müdahale eden ve besin alımını sınırlandıracak şekilde görülen doğal besin tüketme takıntısıdır. Bu bireylerin beslenme alışkanlıklarındaki takıntı durumu diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi tüketilen yemeğin miktarıyla değil, kalitesiyle ilgilidir. Bireyler besin satın alma esnasında ürünlerin ambalajlarını çok uzun süre incelemekte, incelediği ürünün içerisinde kanserojen madde, hormon, boya, katkı maddesi olup olmadığına çok fazla önem vermektedir. Bu durum bireyin yaşamını neredeyse durduracak duruma gelebilmektedir. Özellikle günümüzde medyanın da baskıları sonucunda çoğu bireyde “organik besin” kavramı hayatlarına girmiştir. Böyle bireyler genellikle sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınırlar, yalnız ve toplumdan izole yaşama isteği, başkalarının beslenmesini sürekli eleştirme, depresyon, anksiyete, stres ve mükemmeliyetçi eğilimler gibi davranışlar sıkça görülür. Bu durumdan şikayeti olan bireyler spontan yeme alışkanlığının tekrar kazanılması için bir uzmandan yardım almalılardır.

Gece Yeme Sendromu:

Yeme ve uyuma arasındaki bölünme ile karakterize bir bozukluk olarak tanımlanabilir. Birey sabahları iştahsızdır, kahvaltıları atlar veya çok az miktarda yer. Akşam veya gece gıda alımı artar. Kalori bakımından gün içinde alınan kalorinin %25 ile %50’si gece alınır.

Pika:

Yiyecek olmayan maddelerin sürekli tüketilmesi olarak tanımlanmaktadır. Toprak, kireç, mum, boya, kağıt vb. maddelerin yenmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle demir, bakır ce çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Daha çok çocuklarda görülmektedir. Ancak, çocuklarda dikkat çekmek için yapılan davranışlardan veya çocukların dünyayı tanıma adına her bulduğunu ağzına atması ile karıştırılmaması önemlidir.
Bigoreksiya:
Kas geliştirmeyle ilgili takıntılı olma durumudur. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu bireyler genellikle protein ağırlıklı beslenirler ve vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu spor merkezlerinde geçirmektedirler.

Bize Ulaşın