YEME BOZUKLUĞUNUN YAYGIN TÜRLERİ

YEME BOZUKLUĞUNUN YAYGIN TÜRLERİ

Çoğu yeme bozukluğunun altında psikolojik problemler olmakla birlikte bireyin kilo vermek istemesi veya diyet yapmaya kendini adamasıyla birlikte yemeğe karşı engelleyemediği düşüncelerle görülen bir davranış bozukluğudur. Yeme bozukluğunun çeşitli türleri bulunmaktadır, en sık rastlanılan türleri;

Anoreksiya Nevroza:

Gıda alımının aşırı derecede kilo kaybına yol açacak düzeyde sınırlı alınmasıdır. Birey bu durumda beklenenin altında (BMI<18) vücut ağırlığına sahip olmasına rağmen kilo almaktan ya da şişman olmaktan aşırı korkma düşüncesiyle baş edemiyor olabilir. Ayrıca bireyde vücut ağırlığını ya da biçimini algılamada bozukluk, vücut ağırlığının düşük olmasının ciddiyetini inkâr etmesi gibi durumlar görülebilir. Bunlarla birlikte birey besinlere ve bozulmuş beden algısına karşı olan duygu ve düşüncelerinin yeniden yapılanması için bir uzmandan yardım almalıdır.

Bulimiya Nevroza:

Tekrarlayan aralıklarla tıkınırcasına yeme nöbetleri görülebilmektedir. Bununla birlikte karakterize olan aynı zamanda aşırı miktarda besin tüketme ve yeme dürtüsü denetimi eksikliğinin yeme nöbetlerine eşlik ettiği durumdur. Birey fazla miktarda besin tükettiğini algıladığı anda bundan pişmanlık duyar ve bunu dışarı atmak ister. Bu durumu takiben bireyde vücut ağırlığı kazanımını önlemek için ise isteyerek besini dışarı atma örneğin; kusma, laksatif, diüretik gibi ilaçları kötüye kullanma, diyet, aşırı egzersiz gibi olumsuz davranışlar görülmektedir. Bu rahatsızlıktan yakınan bireyler beslenme eğitimi, vücut ağırlığının düzenlenmesi, enerji dengesi, diyet ve vücut ağırlık kontrolü ile ilişkili yanlış anlamalar, kusma ve laksatiflerin negatif etkisi gibi konularda bir uzmandan yardım almalılardır.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge eating):

Kişinin kısa bir zaman içerisinde, benzer koşullarda ve benzer sürede, çoğu kişinin yiyebileceğinden daha fazla miktarda yemek yemesidir. Kişi yemek sırasında yediklerinin miktarını kontrol edememesi ve yemeyi durduramaması şeklinde kontrol kaybı hissi yaşayabilmektedir. Kişi özellikle de stresli, mutsuz ve kaygılı durumlardayken yeme ataklarını geçirmektedir. Kişi burada stresiyle, kaygısıyla veya mutsuzluğuyla başa çıkabilmek için yemek yemeği bir çıkış yolu olarak görür ve ilerleyen dönemde bu durum alışkanlık haline geldiği için içinden çıkamadığı bir duruma dönüşür.

Bize Ulaşın